Cofnięcie pozwu a koszty procesu

Pytanie:

"Trzy lata temu złożyliśmy pozew. Wnioskowaliśmy także o zwolnienie od kosztów, na co sąd nie przystał. Zażaliliśmy się, sąd nie odpowiedział przez niemal dwa lata. Byliśmy przekonani, iż nasze zażalenie zostało rozpatrzone negatywnie i nastąpi zwrot pozwu (lub już nastąpił, lecz pod stary adres prowadzenia działalności). Po dwóch latach sąd stwierdził, iż jednak zwalnia nas z wpisu początkowego oraz wyznaczył termin rozprawy. Jednak w tym momencie powództwo w sprawie niniejszej nie ma dla nas już znaczenia. Chcemy wystąpić z wnioskiem o cofnięcie pozwu, jednak wiemy, iż adwokat strony przeciwnej złożył pełnomocnictwo do prowadzenia sprawy oraz odpowiedź na pozew. Czy w związku z powyższym zastosowanie znajdzie art. 203 kpc i możemy się obawiać, iż sąd obarczy nas kosztami zastępstwa adwokackiego strony przeciwnej na jej żądanie? Czy może mieć tu zastosowanie art. 102 kpc (mający naszym zdaniem pierwszeństwo przed art. 203 kpc) i możemy zostać przez sąd zwolnieni wobec winy sądu w nieuzasadnionym rozpatrywaniu sprawy przez długi okres czasu oraz wskazania, iż w chwili obecnej pozew jest bezprzedmiotowy? Czy na mocy art. 102 kpc sąd uwzględniając nasz wniosek - może postanowić o nie obarczaniu nas kosztami zastępstwa adwokackiego strony przeciwnej?"

Odpowiedź prawnika: Cofnięcie pozwu a koszty procesu

Art. 203 par. 3 kodeksu postępowania cywilnego przewiduje, że w razie cofnięcia pozwu przed rozprawą przewodniczący odwołuje wyznaczoną rozprawę i o cofnięciu zawiadamia pozwanego, który może w terminie dwutygodniowym złożyć sądowi wniosek o przyznanie kosztów. Gdy skuteczność cofnięcia pozwu zależy od zgody pozwanego (rozprawa się rozpoczęła), nie złożenie przez niego oświadczenia w tym przedmiocie w powyższym terminie uważa się za wyrażenie zgody. Cofnięcie pozwu przed rozprawą podlega kontroli sądu (cofniecie pozwu sąd może uznać za niedopuszczalne, gdy okoliczności sprawy wskazują, że jest to sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa). Jak wynika z treści pytania, pozew został już doręczony stronie przeciwnej, a więc nastąpiła zawisłość sporu. W związku z tym pozwany ma prawo do zwrotu kosztów.

 Jedynym rozwiązaniem, jakie wydaje się skuteczne w odniesieniu do powoda, jest złożenie do sądu wniosku o nieobciążanie strony powodowej kosztami procesu związanymi z cofnięciem pozwu w oparciu o art. 102 kpc. Wniosek ten należałoby poprzeć argumentacją powołaną w pytaniu oraz zaakcentować, że jedyną przesłanką cofnięcia pozwu jest duży upływ czasu związany z działaniem sądu, który spowodował bezcelowowość sądowego dochodzenia określonej należności na drodze sądowej. Niestety, art. 102 kpc należy do tzw. prawa sędziowskiego, co oznacza w praktyce, że zastosowanie tego przepisu pozostawione jest uznaniowej decyzji sądu podjętej po analizie okoliczności faktycznych konkretnej sprawy. Nie mniej, wydaje się zasadnym, iż w powołanej sprawie istnieją przesłanki przemawiające za brakiem obciążania powoda kosztami procesu związanymi z cofnięciem pozwu przed rozprawą.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika