Czas zawieszenia postępowania w sprawie cywilnej

Pytanie:

"Na jaki okres sąd może zawiesić postępowanie fakultatywnie z urzędu? Przed sądem powszechnym odbyła się rozprawa o wypłatę zrewaloryzowanej kaucji mieszkaniowej. Jednak sąd zawiesił postępowanie fakultatywnie z urzędu, minęły 4 miesiące i nic się nie dzieje."

Odpowiedź prawnika: Czas zawieszenia postępowania w sprawie cywilnej

W analizowanej sprawie zastosowanie znajdują przepisy kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z nimi, sąd może zawiesić postępowanie z urzędu w następujących przypadkach: 1) jeżeli rozstrzygnięcie sprawy zależy od wyniku innego toczącego się postępowania cywilnego; 2) jeżeli osoba trzecia wystąpiła przeciwko obu stronom z interwencją główną; 3) jeżeli rozstrzygnięcie sprawy zależy od uprzedniej decyzji organu administracji państwowej; 4) jeżeli ujawni się czyn, którego ustalenie w drodze karnej lub dyscyplinarnej mogłoby wywrzeć wpływ na rozstrzygnięcie sprawy cywilnej; 5) w razie niestawiennictwa obu stron na rozprawie, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, oraz w razie niestawiennictwa powoda, gdy powód nie żądał rozpoznania sprawy w jego nieobecności, a pozwany nie zgłosił wniosku o rozpoznanie sprawy; 6) jeżeli na skutek braku lub wskazania złego adresu powoda albo niewskazania przez powoda w wyznaczonym terminie adresu pozwanego lub niewykonania przez powoda innych zarządzeń nie można nadać sprawie dalszego biegu. Podjęcie zawieszonego postępowania może nastąpić na wniosek albo z urzędu. Zasadą jest, iż podjęcie zawieszonego postępowania z urzędu następuje wówczas, gdy ustała przyczyna zawieszenia postępowania. Wszystko więc zależy od powodu, dla którego sąd zawiesił postępowanie. Jeżeli zawieszenie spowodowane było np. koniecznością uzyskania wyniku innego toczącego się postępowania, postępowanie powinno być podjęte po uzyskaniu tego wyniku. Podobnie, gdy zawieszono postępowanie w oczekiwaniu na wydanie określonej decyzji administracyjnej - po jej wydaniu postępowanie należy podjąć. Podjęcie zawieszonego postępowania może nastąpić również na wniosek którejkolwiek ze stron. W przypadku zawieszenia postępowania fakultatywnie przez sąd z powodu zgodnego wniosku stron albo wskutek niestawiennictwa, zawieszone postępowanie może być podjęte na wniosek nie wcześniej niż po upływie trzech miesięcy od zawieszenia.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika