Sprzedaż osobie fizycznej bez kasy fiskalnej

Pytanie:

"Firma chce sprzedać środek trwały - dokładnie notebook osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej ani nie będącej pracownikiem firmy. Firma nie posiada i nigdy dotąd nie posiadała kasy fiskalnej, nigdy też nie prowadziła sprzedaży osobom fizycznym, poza przypadkami sprzedaży własnym pracownikom zamortyzowanych środków trwałych (komputerów) oraz dwoma przypadkami sprzedaży osobom fizycznym nie będącym pracownikami firmy samochodów firmowych (również środki trwałe) na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Czy firma może sprzedać ww. osobie fizycznej notebook wyłącznie na podstawie faktury VAT, korzystając ze zwolnienia od ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących z tytułu kwoty obrotu (mniejszy niż 40.000 zł), ustalonego rozporządzeniem MF z dnia 19.12.2008 par. 3 p. 1. 3? Czy posiadanie w przypadku sprzedaży ww. samochodów umowy kupna-sprzedaży stanowi odrębne kryterium zezwalające sprzedać towar lub środek trwały osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej?"

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż osobie fizycznej bez kasy fiskalnej

Dostawa towarów i świadczenie usług przez podatnika na rzecz jego pracowników jest zwolnione z ewidencjonowania w kasie fiskalnej, jako wymieniona pod pozycją 34 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zwolnienie to nie dotyczy podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych usług (sprzedaży towarów) przed dniem 1 stycznia 2009 r.

W przypadku wystąpienia incydentalnej sprzedaży na rzecz osób fizycznych innych niż pracownicy, podatnik może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania w kasie wynikającego z § 3 ust. 1 pkt 3 wskazanego rozporządzenia, zgodnie z którym zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2009 r. również podatników, u których kwota obrotu z działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy (tj. sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych), nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 40.000 zł i jeżeli wcześniej nie powstał wobec nich obowiązek ewidencjonowania. Zwolnienie to traci moc po upływie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło w trakcie 2009 r. przekroczenie kwoty obrotów w wysokości 40.000 zł, z działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Soho 2014-03-12 18:52:55

    Wykupiłam ten artykuł, ale dalej się nie dowiedziałam, jak powinna być udokumnetowana sprzedaż komputera ze środków trwałych osobie fizycznej nie prowadzącej działalności. Czy może to byc faktura vat ze stawką zw?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika