Czynności przekraczających zwykły zarząd

Pytanie:

"Jak określić sprawy przekraczające zakres zwykłych czynności spółki, o których jest mowa w paragrafie 2 art. 173 Kodeksu spółek handlowych, dla których oświadczenia wymagają formy pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym? "

Odpowiedź prawnika: Czynności przekraczających zwykły zarząd

Art. 173 ustawy Kodeks spółek handlowych w brzmieniu nadanym ustawą nowelizującą obowiązującą od 15 stycznia 2004r. dotyczy oświadczeń woli składanych spółce przez jedynego wspólnika, występującego jako podmiot zupełnie zewnętrzny wobec spółki, a nie jako jej członek zarządu. Ocena, które czynności w tym kontekście należą do czynności przekraczających zakres zwykłych czynności spółki zależy od profilu działalności spółki i konkretnych okoliczności prowadzonej działalności. Zatem jeśli umowa zawierana między spółką, a jedynym wspólnikiem należy do normalnej działalności spółki, oświadczenie woli jedynego wspólnika powinno być złożone w zwykłej formie pisemnej (np. umowa o pracę, zawierana między wspólnikiem, a spółką; zakup towarów, produkowanych bądź sprzedawanych przez spółkę itp.). Jeżeli natomiast zawarcie danej umowy nie mieści się w granicach umów normalnie zawieranych przez spółkę (np. nabycie pewnych składników majątkowych przez spółkę od osoby, będącej jedynym wspólnikiem, jeśli te składniki nie są nabywane standardowo przez spółkę; zawarcie umowy pożyczki przez wspólnika ze spółką, jeśli nie należy to do działalności spółki itp.) oświadczenie woli składane spółce przez wspólnika wymaga formy pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym. Zawsze ocena, czy dana czynność przekarcza zakres zwykłych czynności spółki powinna być dokonywana w świetle konkretnych okoliczności stanu faktycznego, jako że nie istnieje zamknięty katalog tych czynności.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika