Czynsz od współwłaściciela

Pytanie:

"Nieruchomość użytkowa z częścią mieszkalną jest w posiadaniu kilku współwłaścicieli. Żadna z części nieruchomości (żaden lokal) nie został wyodrębniony na własność, w tym również część mieszkalna. Część mieszkalną zajmuje współwłaściciel posiadający mniejszościowe udziały w nieruchomości. Ponieważ nastąpił konflikt stron, współwłaściciele posiadający większość udziałów zażądali, aby płacił im czynsz od zajmowanego mieszkania. Uważają, że w ten sposób wyrówna ich straty za korzystanie również z ich majątku (mieszkania, którego są współwłaścicielami). Czy mają do tego prawo? Jeżeli tak, to w jaki sposób należy ustalić wysokość czynszu? Mam wątpliwości co do zasadności tych żądań i proszę o ich wyjaśnienie."

Odpowiedź prawnika: Czynsz od współwłaściciela

Współwłasność to sytuacja, w której własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom. Jest to niezwykle istotne, ponieważ aż do momentu zniesienia współwłasności nieruchomość może być wykorzystywana przez każdego ze współwłaścicieli bez ograniczeń ze strony pozostałych. Należy tu także odwołać się do przepisu artykułu 206 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli. I to właśnie głównie z racji powyższego przepisu nie ma mowy o tym, aby pozostali współwłaściciele mogli od Pana żądać czynszu za korzystanie z części mieszkalnej opisanej nieruchomości.

Proszę bowiem pamiętać, iż uprawnienie współwłaściciela do współposiadania rzeczy wspólnej polega na tym, że tak jak każdy inny współwłaściciel może on posiadać całą rzecz i korzystać z niej. Jest to więc wspólne uprawnienie, bo żadnemu współwłaścicielowi nie przysługuje z tytułu udziału we własności prawo do wyłącznego korzystania (posiadania) z jakiejś określonej części rzeczy. Czynsz byłby uzasadniony tylko wtedy, gdyby ów zamieszkujący współwłaściciel nie korzystał z nieruchomości będącej przedmiotem współwłasności. Nie może płacić czynszu za korzystanie z przedmiotu stanowiącego między innymi jego własność.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Robert 2014-05-13 21:50:37

    A ciekawe jak jest jak zajmuję się więcej niż 50 % nieruchomości to druga strona może żadać w trakcie sprawy o czynsz od drugiej strony.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika