Dobudowa komina

Pytanie:

"W związku z modernizacją kotłowni w budynku mieszkalnym jednorodzinnym zaszła potrzeba wykonania nowego komina, który zlokalizowany będzie na zewnątrz budynku bezpośrednio przy zewnętrznej ścianie. Komin ten będzie odprowadzał spaliny z pieca olejowego do ogrzania mieszkania. Budowa komina nie spowoduje pogorszenia istniejących warunków dotyczących ochrony środowiska oraz nie pogorszy uciążliwości dla terenów sąsiednich. Czy na budowę wyżej wymienionego komina potrzebne jest pozwolenie na budowę, dokonanie zgłoszenia budowy czy też tego typu roboty nie wymagają żadnych zezwoleń? Jeżeli na budowę komina potrzebne jest uzyskanie pozwolenia na budowę, to czy musi być ona poprzedzona decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu?"

Odpowiedź prawnika: Dobudowa komina

Budynek wraz z całością instalacji stanowi obiekt budowlany. Istnieje domniemanie tego, że każda budowa, a także przebudowa lub montaż obiektu budowlanego wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Także budowa komina zewnętrznego klasyfikowana jest jako roboty budowlane (przebudowa) i nie podlega wyłączeniu od wymogu uzyskania pozwolenia na budowę. Jeśli istnieje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie jest koniecznym uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Jeśli natomiast tego planu nie ma, trzeba najpierw uzyskać tę decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

 


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika