Dopozwanie w procesie cywilnym - koszty

Pytanie:

"Zarządca wspólnoty mieszkaniowej, będący odrębnym podmiotem, doprowadził mnie do niekorzystnego rozporządzenia pieniędzmi, na rzecz wspólnoty mieszkaniowej, którą zarządza. Świadczenie uzyskane przez wspólnotę jest, wg mnie, nienależne. Czy w przypadku konieczności dopozwania dodatkowych pozwanych można zrobić to na pierwszej rozprawie? Czy są jakieś ograniczenia czasowe dopozwania kolejnych pozwanych? Czy ponoszę dodatkowe koszty dopozwania?"

Odpowiedź prawnika: Dopozwanie w procesie cywilnym - koszty

W trakcie trwania postępowania istnieje możliwość zmiany uczestniczących w nim podmiotów. Jeśli pozwana została osoba niewłaściwa to ma zastosowanie art. 194 par 1. Inaczej sprawa przedstawia się, jeżeli wezwana ma zostać inna osoba obok już osoby pozwanej. Ma wtedy zastosowanie art. 194 par. 3 - sąd na wniosek powoda wzywa dodatkowo tą osobę do uczestnictwa w procesie. Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż może mieć miejsce pierwsza z wskazanych sytuacji (np. pozwie Pan zarządcę jako osobę prywatną zamiast wspólnoty). W tym przypadku sąd na wniosek powoda decyduje czy istnieją przesłanki do wezwania tej osoby do wzięcia udziału w sprawie. Dopozwanie jest możliwe tylko w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji (a więc też na pierwszej rozprawie). Nie jest natomiast możliwe w postępowaniu uproszczonym i w drugiej fazie postępowania nakazowego.

Nie ponosi Pan dodatkowych kosztów dopozwania. Koszty procesowe są ponoszone przez strony na zasadach ogólnych. Strona przegrywająca zobowiązana jest do zwrócenia przeciwnikowi poniesionych przez niego niezbędnych kosztów. Wyjątkiem jest, iż w sytuacji szczególnie uzasadnionej sąd może zasądzić od strony przegrywającej jedynie część kosztów albo nie obciążać jej kosztami. Ponadto zwrot kosztów należy się pozwanemu, jeśli nie dał powodu do wytoczenia powództwa i uznał przy pierwszej czynności procesowej zasadność pozwu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika