Doręczenie oświadczenia osobie prawnej

Pytanie:

"Wysyłam do kontrahenta listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, wezwanie do zapłaty. Kontrahent nie odbiera poczty choć firma jego pod tym adresem cały czas prosperuje. Czy jeśli list polecony został dwukrotnie awizowany można uważać, że został dostarczony? Czy istnieje jakiś inny skuteczny sposób prawny dostarczenia tegoż wezwania? Pragnę nadmienić, że pracownicy w firmie kontrahenta odmawiają przyjęcia listu twierdząc, że nie są do tego upoważnieni przez szefa, a szefa nigdy nie ma w w pracy. "

Odpowiedź prawnika: Doręczenie oświadczenia osobie prawnej

Wezwanie do zapłaty, wedle przepisów ogólnych kodeksu cywilnego, uważa się za złożone z chwilą, gdy doszło do adresata w taki sposób, że adresat mógł się z im zapoznać. Z prawnego punktu widzenia istotna jest zatem sama możliwość zapoznania z treścią oświadczenia, a nie rzeczywiste zapoznanie się. Ze względu na interes i bezpieczeństwo obrotu oraz ułatwienia dowodowe domniemywa się, że adresat zapoznał się z treścią oświadczenia, gdy doszło ono do niego w taki sposób, że powzięcie o nim wiadomości stało się możliwe, np. poprzez dostarczenie do siedziby przedsiębiorstwa listu poleconego i pozostawienie awizo w razie braku osoby uprawnionej do odbioru listów z ramienia przedsiębiorstwa. Samo dwukrotne awizowanie listu poleconego ma jedynie skutek doręczenia w przypadku doręczania pism procesowych przez sąd i jest to uregulowane przepisami kodeksu postępowania cywilnego. Trudno jednocześnie wskazać inne, skuteczniejsze sposoby dostarczenia oświadczenia woli. Dostarczenie pisma przez kuriera lub osobiście do siedziby przedsiębiorstwa w opisanym stanie faktycznym, może w praktyce przynieść taki sam skutek jak wysłanie listu poleconego. Gdyby w opisanym stanie faktycznym doszło do złożenia pozwu przeciwko kontrahentowi, na składającym oświadczenie spoczywa ciężar dowodu, że doszło ono do adresata sposób umożliwiający mu - według zasad doświadczenia życiowego - zapoznanie się z jego treścią. Wydaje się, że wystarczającym w tej sprawie dowodem mogłoby być wykazanie, iż wezwanie do zapłaty było wysyłane wielokrotnie na adres kontrahenta ujawniony w Krajowym Rejestrze Sądowym lub w ewidencji działalności gospodarczej, w siedzibie przedsiębiorstwa nie było pracownika upoważnionego do odbioru pism, a kontrahent celowo pisma nie odebrał. Wówczas można by przyjąć, iż złożenie oświadczenia było skuteczne.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • M 2011-12-05 14:50:23

    Nie ma tu żadnej porady. Jak mogę złożyć reklamację do firmy, która sprzedała mi auto i wystawiła na to fakturę. Chodzi mi o reklamację w związku niezgodnością towaru z umową wynikającą z art. 8 ustawy z dnia 27. 07. 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej (Dz. U. 141 poz. 1176). Wysłąnie faxu nie potwierdza wysłania konkretnej treści. Wysłanie pisma pocztą za potwierdzeniem również nie potwierdza, że w kopercie było zawarte określone żądanie. Żadna z ww. form nie ma skutków prawnych i nie może być użyta w sądzie w celach dowodowych. Jak dostarczyć konkretną treść do danej firmy by było to udowodnione? Pozdrawiam


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika