Dziedziczenie nieruchomości przez cudzoziemca

Pytanie:

"Czy przysługuje mi jako obywatelowi Niemiec prawo do dziedziczenia domu w Polsce po moich rodzicach, którzy są obywatelami polskimi ? "

Odpowiedź prawnika: Dziedziczenie nieruchomości przez cudzoziemca

Po pierwsze należy się zastanowić, czy Pytający nie jest aby obywatelem polskim. Należy bowiem pamiętać, że poprzez urodzenie się z rodziców Polaków nabywa się obywatelstwo polskie. Jeżeli zatem Pytający nie został takiego obywatelstwa pozbawiony lub nie zrzekł się go, to przez prawo polskie będzie traktowany jako obywatel polski. Nie ma znaczenia czy spadkobierca jest obywatelem polskim czy innego państwa, jeżeli jest na gruncie prawa polskiego spadkobiercą. Dziedziczy wówczas zgodnie z prawem polskim i takiego dziedziczenia nie może zostać pozbawiony (np. z powodu obywatelstwa). Inną kwestią jest dziedziczenie przez cudzoziemca nieruchomości położonej na terytorium RP. Jeżeli Pytający nie ma obywatelstwa polskiego, to prawo do dziedziczenia nieruchomości niewątpliwie przysługuje. Zasadą jest, że na nabycie nieruchomości położonej na terytorium RP cudzoziemiec potrzebuje stosowanego zezwolenia MSWiA (art. 1 ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (Dz.U.1996.54.245 ze zm.). Wyjątek w tej sprawie przewiduje art. 7 ustawy zgodnie z którym nie wymaga uzyskania zezwolenia nabycie nieruchomości w drodze dziedziczenia przez osoby uprawnione do dziedziczenia ustawowego. Jeżeli prawo ojczyste spadkodawcy nie przewiduje dziedziczenia ustawowego, w tym zakresie stosuje się prawo polskie. Cudzoziemiec, który nabył wchodzącą w skład spadku nieruchomość na podstawie testamentu obowiązany jest do uzyskania stosownego zezwolenia. Jeżeli natomiast, nie uzyska on zezwolenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na podstawie wniosku złożonego w ciągu roku od dnia otwarcia spadku, prawo własności nieruchomości lub prawo użytkowania wieczystego nabywają osoby, które byłyby powołane do spadku z ustawy. Jeżeli zatem cudzoziemiec dostanie w spadku na podstawie testamentu nieruchomość, to powinien w terminie rocznym wystąpić do MSWiA o stosowne zezwolenie.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • anja 2015-09-03 11:14:24

    jeżeli jest urawniony do dziedziczenia ustawowego, tzn. należy do kręgu spadkobierców ustawowych to nawet jeśli dziedziczy na podstawie testamentu to ma prawo nabyć nieruchomość ..co wy za bzdury piszecie i wprowadzacie w błąd


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika