Dziedziczenie pieniędzy na rachunku bankowym

Pytanie:

"Moja mama zostawiając testament, napisała, iż zapisuje mi i mojej siostrze wszystkie pieniądze złożone na dwóch rachunkach bankowych. Nie określiła jednak sumy. Jaką sumę powinnam wymienić we wniosku o stwierdzenie nabycia spadku? Czy tę sumę, która znajdowała się na tych rachunkach w dniu śmierci mamy, czy sumę, która znajduje się tam teraz? Mam swoje podejrzenia, że siostra, która ma pełnomocnictwa do rachunków mamy, przelała jakąś kwotę pieniędzy na inny zupełnie rachunek. Czy jeśli tak się stało to czy moja siostra zrobiła to niezgodnie z prawem? "

Odpowiedź prawnika: Dziedziczenie pieniędzy na rachunku bankowym

Pieniądze zgromadzone na rachunkach bankowych przysługują spadkobiercom w częściach równych. Chwila śmierci spadkodawcy jest momentem przesadzającym o składzie masy majątkowej spadku. Zatem suma podlegająca podziałowi to suma, która znajdowała się na rachunkach spadkodawcy w chwili jego śmierci. Taką też sumę należy wymienić w wniosku o stwierdzenie nabycia spadku. Podstawą określenia takiej sumy powinien być wyciąg bankowy z chwili śmierci spadkodawcy. Do sumy rachunku bankowego nie wchodzi kwota wydatkowana na koszty pogrzebu posiadacza rachunku (koszty te obejmują pochówek, ale nie postawienie pomnika). Możliwe, że różnica między stanem konta z chwili śmierci spadkodawcy a stanem obecnym może wynikać z niezbędnych potrąceń po śmierci spadkodawcy. Te nie tylko obejmują koszty pogrzebu, ale i potrącenia na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jeżeli jednak faktycznie pieniądze zostały przelane na inny rachunek przez innego spadkobiercę, przysługuje spadkobiercy roszczenie o wydanie sumy pieniężnej, która się należy spadkobiercy tytułem spadkobrania.




Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika