Dzierżawa czy leasing

Pytanie:

"Czy umowa dzierżawy samochodu od firmy, która oświadcza, że samochód stanowi jej własność, a w rzeczywistości jest leasingowany jest obowiązująca czy też można ją uznać za nieważną z powodu poświadczenia nieprawdy? "

Odpowiedź prawnika: Dzierżawa czy leasing

W umowie leasingu korzystający nie może oddać rzeczy do używania osobie trzeciej bez zgody finansującego. W razie naruszenia tego zakazu finansujący może wypowiedzieć umowę leasingu ze skutkiem natychmiastowym, chyba że strony uzgodniły termin wypowiedzenia. Umowa nie staje sie nieważna przez to, że oświadczenie woli zostało złożone pod wpływem błędu. Jednakże w razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Jeżeli oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć. Umowa dzierżawy nie musi co prawda byc zawarta w stosunku do rzeczy, w stosunku do której wydzierżawiający jest właścicielem rzeczy oddanej w dzierżawę. Jednakże ze wzgędu na opisany na początku odpowiedzi zakaz oddawania rzeczy będącej w leasingu do używania - to że rzecz jest w leasingu staje się istotną częścią stosunku pracnego łączącego Pana i wydzierżawiającego. W takim wypadku wydaje się zasadne dopuszczenie możliwości, by mógł Pan się uchylić od swojego oświadczenia woli.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika