Egzekucja a wyrok karny z obowiązkiem spłaty długu

Pytanie:

"Od 2003 roku z wniosków wierzycieli komornik sądowy prowadzi przeciwko mojej osobie egzekucję. W toku prowadzonej egzekucji komornik zajął moją nieruchomość oraz mój jedyny dochód, jaki uzyskiwałem z tytułu najmu tej nieruchomości. Zaznaczam, że zajęcie nastąpiło na poczet zaległych i bieżących alimentów na moją córkę i jest w mocy do chwili obecnej. W październiku 2005r. uprawomocnił się wyrok karny przeciwko mojej osobie z art. 282 par. 2 kk. Wykonanie kary warunkowo zawieszono na okres czterech lat. Jednocześnie sąd w tym wyroku na zobowiązał mnie do podjęcia działań celem spłaty zadłużenia wobec pokrzywdzonego. Czy mogę dokonywać bezpośrednio spłaty tego zadłużenia pomijając w tym komornika? Czy sąd może odwiesić mi karę, jeżeli nie spłacam zobowiązania wobec tego wierzyciela w wyniku zajęcia całego mojego dochodu?"

Odpowiedź prawnika: Egzekucja a wyrok karny z obowiązkiem spłaty długu

W przypadku, gdy źródło dochodów jest w całości zajęte na poczet egzekucji komorniczej, nie można dysponować dochodami z tego źródła. Nie ma więc możliwości, by z tych dochodów spłacać inne zobowiązania, które nie są objęte egzekucją.

Jeśli natomiast dłużnik posiada inne dochody, albo np. jest w stanie spieniężyć posiadaną ruchomość, to może z tych dochodów spłacić inny dług. Jeżeli sąd karny w wyroku zobowiązał dłużnika do spłaty zadłużenia i może on to uczynić, to nie musi – a nawet nie powinien – on czekać na wszczęcie egzekucji przez wierzyciela.

Jeżeli skazany, któremu zawieszono wykonanie kary, uchyla się od wykonania nałożonych na niego w wyroku obowiązków, to sąd może, ale nie musi, zarządzić wykonanie kary. Przyjmuje się, że samo niewykonywanie obowiązków nie jest do tego wystarczające. Niewykonanie obowiązku musi zachodzić w sytuacji, gdy sprawca obiektywnie mógł wykonać obowiązek, ale tego nie zrobił i można mu postawić zarzut. Oceny dokona sąd.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika