Egzekucja należności z wyroku karnego

Pytanie:

"Osoba fizyczna została oskarżona o czyn z art. 286 § 1 kk ponieważ działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej doprowadziła firmę do niekorzystnego rozporządzenia własnym mieniem w ten sposób, że zakupiła urządzenie biurowe o wartości przeszło 5000 zł od w/w firmy, a następnie dokonała jego zastawu w lombardzie, nie uiszczając należnej zapłaty. Firma wniosła sprawę karną do sądu i wygrała (sąd prawomocnym wyrokiem skazał na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata oraz zobowiązał oskarżoną do naprawienia wyrządzonej szkody przez zapłatę powyższej kwoty na rzecz firmy - a dokładniej właściciela firmy, który jako osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą - w terminie 8 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia). W czerwcu 2004 r. minęło 8 miesięcy, a oskarżona nie zapłaciła i nadal nie płaci. Co w zaistniałej sytuacji może zrobić owa firma, aby wyegzekwować swoją należność i ukarać oskarżoną (aby trafiła do więzienia)?"

Odpowiedź prawnika: Egzekucja należności z wyroku karnego

Sąd może zobowiązać skazanego do spełnienia obowiązków wymienionych w art. 72 paragraf 2 kodeksu karnego. Do takiej sytuacji doszło. Sąd wyznaczył 8 miesięczny termin do uiszczenia należnej kwoty.

Sąd może (a nie musi) zarządzić wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby miedzy innymi jeżeli uchyla się od wykonania nałożonych obowiązków lub orzeczonych środków karnych.

Zatem w gestii Sądu pozostaje podjęcie decyzji czy taką karę odwiesić. Sąd zwieszając karę na trzy lata wyznacza obowiązki wymienione w art. 72 paragraf 2 (np. naprawienie szkody) w terminie krótszym niż okres zawieszenia aby zobligować sprawcę przestępstwa do zrealizowania nałożonych obowiązków.

Zagrożeniem ich niezrealizowania jest właśnie możliwość odwieszenia kary pozbawienia wolności w wymiarze jednego roku.

W postępowaniu karnym zasadą jest, że sąd, który orzekał co do roszczeń majątkowych, nadaje na żądanie osoby uprawnionej klauzulę wykonalności orzeczeniu podlegającemu wykonaniu w drodze egzekucji.

Na żądanie strony sąd, który orzekł co do roszczeń majątkowych, nadaje klauzulę wykonalności orzeczeniu podlegającemu wykonaniu w drodze egzekucji. Odpowiednie zastosowanie mają tu przepisy art. 776 - 795 k.p.c.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika