Egzekucja po ustanowieniu rozdzielności

Pytanie:

"Sąd rodzinny przychylił się do wniosku wierzyciela o rozdzielność majątkową dłużnika. Dłużnik posiada mieszkanie spółdzielcze własnościowe. Jaki są następne kroki wierzyciela celem zabezpieczenia długu z nakazu zapłaty? Czy zgłasza ten fakt do komornika i zleca mu zabezpieczenie i egzekucję z części przypadającej dłużnikowi? Czy też wierzyciel sam musi wnieść do sądu cywilnego o podział majątku? Czy wierzyciel lub komornik może ustanowić hipotekę na części przypadającej dłużnikowi i w jakim momencie?"

Odpowiedź prawnika: Egzekucja po ustanowieniu rozdzielności

Zakładamy w niniejszej odpowiedzi, że mieszkanie, o którym Pan wspomina należy do obu małżonków, a przed ustanowieniem rozdzielności stanowiło ich majątek wspólny. Jeżeli bowiem mieszkanie stanowiłoby majątek osobisty dłużnika, ustanowienie rozdzielności w celi skierowania egzekucji do tego mieszkania nie byłoby potrzebne. Po ustanowieniu przez sąd rozdzielności majątkowej wierzyciel nie może bezpośrednio skierować egzekucji do części majątku małżonka, który to majątek był kiedyś majątkiem wspólnym. Niniejsze kwestie szczegółowo wyjaśnia porada: Jak wyegzekwować dług z majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej?

Z powyższego wynika, że zaspokojenia z udziału w mieszkaniu wierzyciel będzie mógł żądać dopiero jeżeli dłużnikowi w wyniku podziału majątku przypadnie to mieszkanie lub gdy przypadnie mu udział w tym mieszkaniu. Obecnie, w celu zabezpieczenia swoich roszczeń, wierzyciel może żądać zajęcia prawa małżonka - dłużnika do żądania podziału majątku wspólnego. Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego, jeżeli zajęte zostało prawo, z mocy którego dłużnik może żądać działu majątku, zajęcie obejmuje wszystko to, co dłużnikowi z działu przypadnie. Gdy dłużnik otrzyma z działu nieruchomość lub ułamkową jej część, sąd przeprowadziwszy dział zawiadomi o zajęciu sąd właściwy do prowadzenia księgi wieczystej w celu ujawnienia zajęcia przez wpis w księdze wieczystej lub złożenie zawiadomienia do zbioru dokumentów. Jeżeli wierzyciel w ciągu miesiąca po ukończeniu działu nie zażądał przeprowadzenia egzekucji z mienia przypadłego dłużnikowi, przedmioty majątkowe, z których egzekucji nie żądał, będą wolne od zajęcia.

Następnie należy wnieść o podział majątku małżeńskiego. Dopiero po dokonaniu podziału można skierować egzekucję do majątku, który przypadł dłużnikowi w wyniku tego podziału, na tym etapie można więc ustanowić hipotekę przymusową. Można również jednocześnie z wniesieniem wniosku o podział majątku (lub nawet przed, wtedy wiosek podlega odrębnej opłacie) zastanowić się nad zabezpieczeniem swojego roszczenia poprzez wniesienie o zabezpieczenie w formie ustanowienia zakazu zbywania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Udzielenia zabezpieczenia może żądać każda strona lub uczestnik postępowania, jeżeli uprawdopodobni roszczenie oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia. Interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia istnieje wtedy, gdy brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia lub w inny sposób uniemożliwi lub poważnie utrudni osiągnięcie celu postępowania w sprawie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika