Egzekucja z nieruchomości - utrata rękojmi

Pytanie:

"Osoba licytująca zakup nieruchomości w drodze egzekucji wpłaciła (przed licytacją) rękojmię. Licytację wygrywa, mimo kilkakrotnego przesuwania terminu do wpłaty pozostałej części wylicytowanej kwoty osoba ta nie płaci. Sąd postanawia wygaśnięcie skutków przybicia i.. utratę rękojmi. W jakich przypadkach Sąd może orzec utratę rękojmi skoro z założenia w razie braku zapłaty wylicytowanej kwoty rękojmia jest zwracana? "

Odpowiedź prawnika: Egzekucja z nieruchomości - utrata rękojmi

Zgodnie z przepisem art. 969 § 1 kpc, jeżeli nabywca nie wykonał w terminie warunków licytacyjnych co do zapłaty ceny, traci rękojmię, a skutki przybicia wygasają. Utrata rękojmi jest uznawana za karę ustawową za nie wykonanie warunków licytacji przez licytanta. Z sumy tej pokrywa się koszty egzekucji związane ze sprzedażą - pozostałą część przelewa się na dochód Skarbu Państwa. Utrata nie dotyczy natomiast uiszczonej części ceny za nieruchomość - ta bowiem podlega zwrotowi. Nie uiszczoną rękojmię ściąga się w trybie egzekucji należności sądowych. W przedstawionych okolicznościach rękojmia może zostać zwrócone, jeżeli nieuiszczenie ceny nastąpiło wskutek okoliczności za które licytant nie ponosi winy.

Wprawdzie skutki w postaci utraty rękojmi następują z mocy samego prawa, jednakże sąd wydaje w tym zakresie postanowienie, które podlega zaskarżeniu w drodze zażalenia.

Na marginesie można wspomnieć, iż po udzieleniu przybicia, sąd zwraca niezwłocznie rękojmię tym licytantom, na rzecz których nie nastąpiło przybicie.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika