Eksmisja a pozew o wydanie nieruchomości

Pytanie:

"Proszę o wyjaśnienie jaka jest różnica pomiędzy powództwem o eksmisję z gruntu a powództwem z art. 222 §1 i czy sposób wyliczenia wpisu sądowego w obu przypadkach jest różny? Czy unormowania ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych mają pierwszeństwo przez zapisami ustawy kodeks cywilny np. art.23[2]kpc? "

Odpowiedź prawnika: Eksmisja a pozew o wydanie nieruchomości

Eksmisja, jest to nakaz opróżnienia lokalu, jest ona uregulowana w ustawie o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy. Zgodnie z art. 13 w/w ustawy, jeżeli lokator wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku, inny lokator lub właściciel innego lokalu w tym budynku może wytoczyć powództwo o rozwiązanie przez sąd stosunku prawnego uprawniającego do używania lokalu i nakazanie jego opróżnienia.  Jak więc wynika z powyższego nie można eksmitować osoby z gruntu. Od pozwu o eksmisję jest pobierana opłata stała w wysokości 200 zł (art. 27 pkt 11 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych)

W przypadku gdy dana osoba włada gruntem bez podstawy prawnej, wówczas będzie miał zastosowanie art. 222 § 1 kodeksu cywilnego. Będzie więc konieczne złożenie pozwu o wydanie nieruchomości gruntowej. Wpis sądowy, w tym przypadku będzie wynosił 5% wartości przedmiotu sporu (opłata stosunkowa) - art. 18 w zw. z art. 13 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

W tym miejscu należy również wskazać na treść art. 46 i 461 kodeksu cywilnego. Przepisy te zawierają definicję gruntu i gruntu rolnego. Zgodnie z przedmiotowymi artykułami:

Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Nieruchomościami rolnymi (gruntami rolnymi) są nieruchomości, które są lub mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, nie wyłączając produkcji ogrodniczej, sadowniczej i rybnej.

Art. 232 kodeksu postępowania cywilnego wskazuje sposób obliczenia wartości przedmiotu sporu, jest to niezbędne do ustalenia opłaty stosunkowej od pozwu. W związku z tym należy wskazać, że przepis ten będzie wspólnie stosowany w przepisami ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Na podstawie tak wyliczonej wartości przedmiotu sporu (art. 232 kpc) będzie Pan mógł obliczyć opłatę stosunkową (zgodnie z art. 18 w zw. z art. 13 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych) - będzie to 5 % ustalonej wartości przedmiotu sporu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • pawel 2015-04-07 16:56:30

    Witam .Posiadam garaz ktory postawilem 30 lat temu bez zgody na gruncie miasta . Od tego momentu place czynsz ,podatek za grunt dostalem numer na garazu.Prowadzilem dzialalnosc gospodarcza za potwierdzeniem dawniejszego BOM u i to byla dzialalnosc dla nich.Wystepowalem 4 razy o legalizacje budowli 3 razy bez zadnej odpowiedzi, zadnej( 92 ,93, 96 r.)W 2010 prosilismy olegalizacje przyslano nam 3 krotny czynsz i w aneksie pojawilo sie odszkodowanie za bezumowne korzystanie z garazu od 1,5 roku dostajemy pisma o wyburzenie tego garazu na wlasny koszt.Powodem 1 jest rewitalizacja 2 zmiana numeru dzialki 3 nielegalny warsztat 4 inny plan zagospodarowania .w 2012 mialo dojsc do rozbioki z komornikiem ale nikt nie przyjechal Jeden pozew sad odrzucil za bledy formalne.Czy sa szanse do czego kolwiek.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika