Faktury na przełomie roku

Pytanie:

"Kiedy należy uwzględnić w kosztach prowadzonej działalności gospodarczej fakturę dokumentującą koszty otrzymanych usług marketingowych - faktura została wystawiona 31.12.2004 r. a otrzymano ją 1 lutego 2005 r.? Chodzi mi o koszty dla potrzeb podatku PIT, jak również odliczenie podatku Vat od tej faktury."

Odpowiedź prawnika: Faktury na przełomie roku

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (pdof) w art. 22 ust. 4, 5 i 6 określa zasady rozliczeń kosztów podatkowych na przełomie roku podatkowego. I tak: koszty podatkowe potrącane są co do zasady w roku ich poniesienia. Ustawodawca rozróżnia podatników (osoby fizyczne) na tych którzy prowadzą księgi rachunkowe (tzw. pełna  księgowość) od tych, którzy rozliczają się z fiskusem, prowadząc książkę przychodów i rozchodów. Reżim prawny (ściślej określone reguły) dotyczą oczywiście osób prowadzących pełną księgowość. Zgodnie z ust. 5 koszty podatkowe są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, przy czym są potrącalne także koszty uzyskania przychodów poniesione w latach poprzednich, lecz dotyczące przychodów danego roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeśli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe. A następnie – w myśl przepisu z ust. 6 – ta sama zasada (wyrażona w ust. 5) odnosi się do podatników prowadzących książkę przychodów i rozchodów, o ile stale w każdym roku podatkowym księgi te będą prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania odnoszących się tylko do danego roku podatkowego. Przepis ten – ust. 6 – oznacz li tylko, że jeśli w którymś roku podatnik zdecydował się na rozliczanie kosztów wg daty uzyskania przychodów z nimi związanymi, a nie wg daty otrzymania faktury, to zasadę tą musi kontynuować przez cały okres prowadzenia działalności. Wybór ten mają tylko osoby fizyczne rozliczające się na podstawie książki przychodów i rozchodów. Osoby prowadzące pełną księgowość muszą stosować się do zasady, że data uzyskania przychodu de facto determinuje czas rozliczenia kosztu podatkowego. Jeśli – w tym konkretnym przypadku – koszt marketingu wiąże się z przychodem uzyskanym w roku 2004, to – w myśl zasady z ust. 5 – kwota kosztu winna być rozliczona w roku 2004, a nie w dacie otrzymania faktury. Chyba że podatnik ma wybór (ust. 6) i decyduje się na zarachowanie kosztu w dacie otrzymania dokumentu faktury.

Natomiast w przypadku podatku od towaru i usług wg zasady ogólnej, nie można dokonać odliczenia podatku VAT naliczonego wcześniej, niż w dacie otrzymania faktury VAT. Od zasady tej oczywiście są wyjątki, jak choćby dla Małego Podatnika, rozliczającego się metodą kasową.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika