Forma oświadczeń w procesie karnym

Pytanie:

"Wniosłam do Prokuratury za pośrednictwem Policji oskarżenie przeciwko p. X o zabór mienia (odmowa zwrotu użyczonego pojazdu). Policja zbiera materiał dowodowy od roku, nie przekazała go jeszcze do Prokuratury. Pojazd po roku od wniesienia oskarżenia został znaleziony przez Policję drogową na poboczu. Policja sugeruje mi, że mam odebrać pojazd, gdyż zostanę obciążona kosztami za parking policyjny. Stwierdzono, że ,,już po sprawie'', gdyż pojazd się znalazł (użyczyłam pojazd nowy, ten znaleziony nadaje się na złom). Nie posiadam kluczyków, ani dowodu rejestracyjnego, gdyż Policja do dnia dzisiejszego ich nie odebrała od p. X. Zgłosiłam ten fakt u Prokuratora prowadzącego postępowanie przygotowawcze, jednakże z mojego zgłoszenia Prokurator nie sporządził żadnego protokołu ani notatki, stwierdził tylko, że mam nie odbierać pojazdu. Mam obawy, że w przypadku umorzenia postępowania przygotowawczego przez Prokuratora, zostanę obciążona kosztami za parking policyjny. Czy mogę pisemnie złożyć oświadczenie do Prokuratury (bez pośrednictwa Policji) opisując całą zaistniałą sytuację, którą w owym czasie ustnie przedstawiłam Prokuratorowi? W jakiej formie należy takie pismo złożyć (czy może być to oświadczenie spisane na komputerze z dołączeniem materiałów dowodowych, które Policja ode mnie jeszcze nie wzięła?)."

Odpowiedź prawnika: Forma oświadczeń w procesie karnym

Zgodnie z postanowieniami kodeksu postępowania karnego, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, strony mogą składać wnioski i inne oświadczenia na piśmie albo ustnie do protokołu. Przez oświadczenie należy rozumieć więc wypowiedź, będącą stwierdzeniem czegoś, bądź która jest wyrazem poglądów czy przekonań. Możliwość składania takich oświadczeń istnieje na każdym etapie postępowania karnego, także postępowania przygotowawczego, jednak proszę pamiętać, iż wcale nie muszą być takie oświadczenia uznane przez sąd. Z powyższych uwag wynika, iż nie ma przeszkód, by sporządziła Pani takie oświadczenie.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika