Interes prawny w stwierdzeniu nabycia spadku

Pytanie:

"Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej wydał decyzję o umieszczeniu starszej kobiety w domu pomocy społecznej (na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2004r o pomocy społecznej). Ponieważ kobieta nie osiąga określonego dochodu, zgodnie z art. 61 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy, Gmina dopłaca brakującą kwotę za jej pobyt. Kobieta nie ma dzieci ani małżonka. Ma brata, który reprezentuje tzw. patologiczną rodzinę. On ma dzieci. Owa kobieta mieszkała w jednym domu wraz z tym bratem i jego rodziną. Do domu przylega dość duża działka. Wiemy, że nie było przeprowadzone postępowanie spadkowe w tej rodzinie. Zgodnie z art. 61 ust. 3 Gminie przysługuje prawo dochodzenia zwrotu poniesionych na ten cel wydatków. Jak Urząd Gminy może domagać się zwrotu poniesionych wydatków? Czy można z urzędu wnieść wniosek o stwierdzenie nabycia spadku za tę rodzinę, by móc później domagać się z części przypadającej w/w kobiecie zwrotu wydatków (np. zająć jej część), czy jednak musi to być wniosek złożony osobiście przez brata tej kobiety? Co wolno Gminie w takiej sytuacji zrobić z punktu widzenia prawa?"

Odpowiedź prawnika: Interes prawny w stwierdzeniu nabycia spadku

Nabycie spadku stwierdza sąd na wniosek osoby mającej w tym interes prawny. Można powiedzieć, że dana osoba ma interes prawny w stwierdzeniu nabycia spadku, jeżeli na skutek nabycia prawa do spadku ulegnie polepszeniu jej sytuacja w zakresie przysługującego jej prawa. W orzecznictwie sądowym zakres osób mających interes prawny w stwierdzeniu nabycia spadku jest ujmowany dość szeroko. Przez osoby mające interes prawny w stwierdzeniu nabycia spadku rozumie się przede wszystkim samych spadkobierców, zapisobierców, uprawnionych do zachowku, a także wierzycieli – zarówno spadkodawcy, jak i spadkobiercy. Przykładowo sytuacja wierzyciela, który ma prawo ściągnąć zaległe świadczenie z majątku ubogiego dłużnika, ulegnie polepszeniu, jeżeli dłużnik nabędzie spadek, gdyż będzie miał z czego egzekwować dług. Dlatego ma on interes prawny w stwierdzeniu nabycia spadku przez dłużnika.

Gminie na mocy wyraźnego przepisu ustawy przysługuje zwrot wydatków poniesionych na rzecz osoby przebywającej w domu pomocy społecznej. Wydaje się zatem, że ma ona interes prawny w stwierdzeniu nabycia spadku przez osoby zobowiązane do pokrycia tych wydatków, gdyż dzięki temu znajdzie się w korzystniejszej sytuacji w zakresie przysługującego jej prawa.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika