Jeden pełnomocnik dla obydwu stron

Pytanie:

"Żona postanowiła o rozwodzie. W chwili obecnej upływa ponad pół roku od chwili, gdy wyprowadziła się z domu. Zgadzam się z ideą rozwodu. W powyższej sytuacji postanowiliśmy pójść razem do prawnika by uzgodnić, że żona wniesie pozew o rozwód bez orzekania o winie (za obopólną zgodą). Żona podpisała z prawnikiem umowę o "zastępstwie procesowym - w celu przeprowadzenia rozwodu" podczas gdy ja podobno nie mogę być reprezentowany przez tego samego prawnika (jest to jego opinia). Czy jest jakaś możliwość, by ten sam prawnik reprezentował/zastępował obie strony podczas sprawy rozwodowej? Chodzi mi o to, że w powyższym przypadku, żona będzie miała prawnika (ze złożonym pełnomocnictwem) u swego boku, podczas gdy ja nie będę (brak osobnej umowy, klauzuli, pełnomocnictwa) przez "wspólnego" prawnika formalnie reprezentowany. Czy jest jakaś możliwość by ten sam prawnik reprezentował obie, zgodne strony podczas przebiegu rozpraw (przebiegu całego procesu) rozwodowych? Obawiam się, bym nie pozostał osamotniony na sali sądowej, gdy np. żona i reprezentujący ją formalnie prawnik zmienią postanowienia pozwu. Czy muszę zatrudnić innego/drugiego prawnika, który będzie mnie formalnie reprezentował?"

Odpowiedź prawnika: Jeden pełnomocnik dla obydwu stron

Ten sam prawnik nie może reprezentować zarówno Pana jak i Pana żony. Nie ma znaczenia, że są Państwo zgodni co do rozwodu. Postępowanie rozwodowe jest z natury swojej postępowaniem procesowym, a więc postępowaniem spornym. Pełnomocnikiem procesowym Pana może być inny prawnik. Pełnomocnik ma za zadanie reprezentowanie osoby, z którą podpisuje odpowiednią umowę. Jakby nie było, reprezentowałby dwie strony o sprzecznych interesach (mimo, że jesteście Państwo zgodni). Zresztą to nie tylko racje logiczne przemawiają za takim rozwiązaniem. Każdy z prawników objęty jest zakazem reprezentowania obydwu stron sporu w tym samym postępowaniu. Jest to niezgodne z zasadami procesu polskiego, etyki zawodowej prawników i sensem ustanowienia przedstawiciela procesowego. Aby posiadać odpowiednią pomoc prawną (skoro obawia się Pan pewnych komplikacji) powinien Pan zatrudnić innego prawnika.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika