Kasacja na korzyść w postępowaniu karnym

Pytanie:

"Czy wniesienie kasacji od wyroku z art. 287 par 2 k.k. jeżeli zasądzono tylko grzywnę pomimo, że dopuszczalne w k.p.k. nie zostanie z powodu nieorzeczenia kary pozbawienia wolności lub innego odrzucone przez SN np. na posiedzeniu niejawnym?"

Odpowiedź prawnika: Kasacja na korzyść w postępowaniu karnym

Zgodnie z art. 519 Kodeksu postępowania karnego od prawomocnego wyroku sądu odwoławczego kończącego postępowanie może być wniesiona kasacja. Art. 523. § 1 stanowi natomiast, że kasacja może być wniesiona tylko z powodu uchybień wymienionych w lub innego rażącego naruszenia prawa, jeżeli mogło ono mieć istotny wpływ na treść orzeczenia; kasacja nie może być wniesiona wyłącznie z powodu niewspółmierności kary. § 2 natomiast ogranicza krąg spraw, od których dopuszczalne jest wniesienie kasacji na korzyść do spraw, w których zapadł za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe wyrok skazujący na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.

Przepisu § 2 nie stosuje się jeżeli doszło do następujących uchybień procesowych: w wydaniu orzeczenia brał udział sędzia podlegający wyłączeniu, sąd był nienależycie obsadzony lub którykolwiek z jego członków nie był obecny na całej rozprawie, sąd powszechny orzekł w sprawie należącej do właściwości sądu szczególnego albo sąd szczególny orzekł w sprawie należącej do właściwości sądu powszechnego, sąd niższego rzędu orzekł w sprawie należącej do właściwości sądu wyższego rzędu, zachodzi jedna z okoliczności wyłączających postępowanie, oskarżony nie miał obrońcy w wypadkach gdy przepisy bezwzględnie nakazują posiadanie obrońcy lub obrońca nie brał udziału w czynnościach, w których jego udział był obowiązkowy, sprawę rozpoznano podczas nieobecności oskarżonego, którego obecność była obowiązkowa. Przepisu takiego nie stosuje się również w sytuacji gdy kasację wniósł Prokurator Generalny lub Rzecznik Praw Obywatelskich. Tylko w takich wypadkach możliwe jest wniesienie kasacji na korzyść pomimo orzeczenia jedynie kary grzywny.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika