Kierowanie pism do sądu pocztą

Pytanie:

"Ostatnio kierując pisma do sądu na kopercie podaję ich ilość, jeżeli w jednej kopercie wysyłam więcej niż jedno pismo. Robię to od czasu, jak prokuratura kilka miesięcy milczała i nie wiedziałem, czy uwzględniła obydwa różne pisma zawarte w jednej kopercie. W sądzie miewam problemy z oczywistymi dla mnie sprostowaniami protokołu. Jak przepisy regulują wysyłanie pism procesowych do sądu pocztą? "

Odpowiedź prawnika: Kierowanie pism do sądu pocztą

Jak rozumiemy, chodzi tu o przepisy w postępowaniu karnym. Oprócz złożenia pisma w biurze podawczym właściwego organu, kodeks postępowania karnego dopuszcza kierowanie pism procesowych pocztą. Zgodnie z art. 124 kpk termin jest zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego. Pismo może być także wysłane za pośrednictwem prywatnego przewoźnika pocztowego, jednak wówczas do zachowania terminu wymagane jest urzędowe potwierdzenie jego odbioru przez właściwy organ, przed upływem terminu (liczy się wtedy termin doręczenia).

Poza wyżej wymienionym przepisem kodeks nie zawiera szczególnych regulacji dla przesyłania pism pocztą. Zgodnie z art. 116 kodeksu postępowania karnego, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, strona może dokonać czynności procesowej ustnie do protokołu lub pisemnie (np. przesłać swoje oświadczenie pocztą).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika