Klauzula wykonalności na nakazie zapłaty

Pytanie:

"W 2006 roku sąd okręgowy wydział cywilny wydał nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym (z weksla). Pozwany wniósł zarzuty od tego nakazu. Sąd jednakże utrzymał w mocy nakaz zapłat, który już się uprawomocnił. Sąd z urzędu powinien nadać klauzulę wykonalności temu nakazowi zapłaty lecz dotychczas nie doręczył powodowi odpisu tytułu wykonawczego. Powód po wydaniu przez sąd nakazu zapłaty otrzymał odpis nieprawomocnego nakazu zapłaty . Czy w takiej sytuacji powód powinien przesłać odpis nakazu zapłaty, jaki otrzymał uprzednio z sądu i wystąpić z wnioskiem o doręczenie nakazu zapłaty z klauzulą wykonalności? Czy należy uiścić opłatę kancelaryjną od tego wniosku?"

Odpowiedź prawnika: Klauzula wykonalności na nakazie zapłaty

W myśl art. 782 § 2 kpc, nakazowi zapłaty sąd powinien nadać klauzulę wykonalności z urzędu niezwłocznie po jego uprawomocnieniu się. Zgodnie z regulaminem urzędowania sądów, w razie nadania klauzuli wykonalności z urzedu tytuł wykonawczy pozostawia się w aktach sprawy, wydając wierzycielowi jedynie na wniosek. Sąd nie doręcza więc z urzędu nakazu z nadaną z urzędu klauzulą wykonalności. W takiej sytuacji, naszym zdaniem, należy do sądu przesłać posiadany nakaz zapłaty z wnioskiem o wpisanie adnotacji, że nakaz jest wykonalny.

Zgodnie z ustawą o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, Opłatę od wniosku o wydanie na podstawie akt: 

  1. poświadczonego odpisu, wypisu lub wyciągu, 
  2. odpisu orzeczenia ze stwierdzeniem prawomocności, 
  3. odpisu orzeczenia ze stwierdzeniem wykonalności, 
  4. zaświadczenia 

- pobiera się w kwocie 6 złotych za każdą rozpoczętą stronicę wydanego dokumentu. 
Można również wskazać, że na gruncie poprzednio obowiązujących przepisów SN wydał orzeczenie, że w razie nadania nakazowi zapłaty klauzuli wykonalności z urzędu na podstawie art. 782 § 2 kpc nie pobiera się opłaty kancelaryjnej za klauzulę wykonalności, jak i za odpis nakazu zapłaty. Na gruncie nowej ustawy brak jest jeszcze stosownych orzeczeń sądowych. Powstają więc wątpliwości, czy opłatę taką należy na gruncie nowych przepisów uiścić. W niniejszej sprawie, jeżeli powodowi zależy na szybkim postępowaniu, lepiej jest uiścić opłatę kancelaryjną.

Na marginesie można również dodać, że nakaz zapłaty wydany na podstawie weksla, warrantu, rewersu lub czeku staje się natychmiast wykonalny po upływie terminu do zaspokojenia roszczenia. Tak więc można już otrzymać klauzulę wykonalności na nieprawomocny nakazie. Kwestie te omawia odpowiedź Klauzula na nieprawomocnym nakazie


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika