Uczestnictwo rodziców w terapii dziecka

Pytanie:

"Strony są po rozwodzie. Rozwód jest prawomocny. Strony posiadają dziecko 8 letnie. Oboje posiadają władzę rodzicielską, z tym, że miejsce pobytu dziecka jest przy matce. Matka uczęszcza z dzieckiem na terapię psychologiczną. Jako ojciec dziecka, który ma pełnię władz rodzicielskich chcę uczestniczyć w terapii dziecka. W jaki sposób formalnie o to wystąpić? Strony są bardzo silnie skłócone i między stronami istnieje silna nienawiść uniemożliwiająca jakiekolwiek porozumienie! Chodzi mi głównie o kontakt z psychologiem. "

Odpowiedź prawnika: Uczestnictwo rodziców w terapii dziecka

Skoro obydwoje rodzice posiadają władzę rodzicielską i żadne z rodziców nie ma jej ograniczonej, to z całą pewnością o takich sprawach jak udział dziecka w terapii psychologicznej powinni decydować obydwoje, bowiem z mocy art. 97. § 1. "Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania." W doktrynie prawa rodzinnego przyjmuje się, że na treść władzy składają się następujące elementy: a) piecza nad osobą dziecka, b) zarząd jego majątkiem, c) reprezentowanie go. Generalną zasadą wykonywania władzy rodzicielskiej jest dobro dziecka. Oznacza to, że rodzice powinni władzę rodzicielską tak sprawować, aby wszystkie ich poczynania były zgodne z interesem dziecka. Jednak nie jest tak, że akty wykonywania tej władzy rodzice mogą podejmować tylko razem. W zasadzie każde z rodziców władzę rodzicielską wykonuje osobno, jednak o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie. Kodeks rodzinny nie określa, jakie sprawy są istotne, ale orzecznictwo i doktryna zgodnie przyjmują, że należą do nich sprawy dotyczące miejsca pobytu dziecka, wyboru szkoły i przyszłego zawodu, leczenia, sposobu spędzenia wakacji. Z powyższych uwag wypływa więc ponownie wniosek, że o uczetnictwie dziecka w terapii psychologicznej powinni rodzice decydować wspólnie. Jeżeli więc brak w tej mierze porozumienia rodziców, powinien rozstrzygnąc o tym sąd opiekuńczy. Jest możliwe na podstawie art. 97 § 2, który stanowi: "Jednakże o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie; w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy" (na podstawie wniosku o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika