Korespondencja do pracownika na adres firmy

Pytanie:

"Czy szef firmy (właściciel) ma prawo otwierać korespondencję pracownika skierowaną na adres firmowy, ale na imię i nazwisko pracownika?"

Odpowiedź prawnika: Korespondencja do pracownika na adres firmy

Korespondencja jest chroniona na dwóch płaszczyznach - prawa cywilnego i prawa karnego. Zgodnie z Art. 23 Kodeksu Cywilnego dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach. Umożliwia to dochodzenie ochrony tajemnicy korespondencji na drodze procesu cywilnego o ochronę dóbr osobistych. Na gruncie prawa karnego sprawę ten reguluje art. 267 § 1 Kodeksu karnego, który stanowi, że kto bez uprawnienia uzyskuje informację dla niego nie przeznaczoną, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do przewodu służącego do przekazywania informacji lub przełamując elektroniczne, magnetyczne albo inne szczególne jej zabezpieczenie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego. Pracownik nie powinien wykorzystywać adresu służbowego dla celów prywatnych. Istnieją jednak rozbieżności w ocenie otwarcia korespondencji pracowniczej. Generalnie jest to zakazane zgodnie z powyższym. Niektórzy jednak autorzy przyjmują, że pracodawca ma prawo otworzyć korespondencję kierowaną do pracownika, ale i na firmę np. AGAT Sp. z o.o. - Jan Kowalski. Rozstrzygnięcie jednak indywidualnego sporu w tym zakresie zależeć będzie od uznania sądu.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika