Koszty opinii biegłego

Pytanie:

"Jako uczestnik postępowania o zniesienie współwłasności, niezainteresowany, bo z perspektywą niekorzystnego dla mnie podziału nieruchomości, zostałem zobowiązany przez sąd do wniesienia zaliczki na biegłego. Czy można wnieść zażalenie na takie postanowienie? Kto ponosi koszta sądowe i inne?"

Odpowiedź prawnika: Koszty opinii biegłego

Kodeks postępowania cywilnego stanowi, że zainteresowanym w sprawie jest każdy, czyich praw dotyczy wynik postępowania. Jako że jest Pan jednym ze współwłaścicieli, z całą pewnością wynik postępowania dotyczy Pańskiego interesu prawnego. Koszty sądowe obejmują opłaty sądowe i zwrot wydatków. Do wydatków należą w szczególności należności świadków, biegłych i tłumaczy oraz kuratorów ustanowionych w danej sprawie. Kwestie ponoszenia kosztów postępowania regulowane są przepisami kodeksu postępowania cywilnego oraz przepisami ustawy o kosztach sądowych. Przepisy te stanowią, że każdy uczestnik ponosi koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie. Dodatkowo strona, która wnosiła o podjęcie czynności połączonej z wydatkami, obowiązana jest złożyć zaliczkę na ich pokrycie. Jak wynika z kodeksu postępowania cywilnego, pod pewnymi warunkami możliwe są odstępstwa od tych zasad. Kodeks przewiduje bowiem, że jeżeli uczestnicy są w różnym stopniu zainteresowani wynikiem postępowania lub interesy ich są sprzeczne (tak jak w Pańskim przypadku), sąd może stosunkowo rozdzielić obowiązek zwrotu kosztów lub nałożyć go na jednego z uczestników w całości. To samo dotyczy zwrotu kosztów postępowania już wyłożonych przez uczestników. Z opisanego stanu faktycznego wynika, że w Pańskim przypadku taka właśnie sytuacja mogła mieć miejsce. Na postanowienie dotyczące kosztów przysługuje zażalenie. Termin do wniesienia zażalenia wynosi tydzień i liczy się od doręczenia postanowienia lub od ogłoszenia postanowienia. Zażalenie powinno spełniać warunki przewidziane dla pisma procesowego. Zażalenie powinno zawierać także wskazanie zaskarżonego postanowienia, wniosek o jego zmianę lub uchylenie oraz zwięzłe uzasadnienie zażalenia. Jak stanowi ustawa o kosztach w sprawach cywilnych, zażalenie dotyczące wyłącznie zaliczki na pokrycie wydatków wolne jest od opłat sądowych.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika