Kradzież upoważnienia in blanco

Pytanie:

"Z samochodu skradziono mi dokumenty, w tym upoważnienie na dowolne dysponowanie "moim ruchomym majątkiem". Upoważnienie miało mój podpis, nie miało daty, ani wpisanej upoważnionej osoby (puste miejsce). Jakie kroki administracyjno - prawne powinienem podjąć, aby uchronić się przed wykorzystaniem tego upoważnienia niezgodnie z moją wolą, przez niepowołane osoby (np. złodzieja dysponującego moim upoważnieniem). "

Odpowiedź prawnika: Kradzież upoważnienia in blanco

Niestety, nie ma takich środków, które mogłyby Pana w chwili obecnej uchronić w 100% przed wykorzystaniem upoważnienia przez osoby do tego niepowołane.  "Zwykłe" upoważnienia nie są nigdzie rejestrowane, a zatem nie można ich zablokować, tak jak można blokować np. możliwość korzystania z karty bankomatowej.

Dopiero, jeżeli skradzione upoważnienie zostałoby wykorzystane i zgłosiłaby się do Pana osoba, z którą rzekomo upoważniony zawarł w Pana imieniu umowę,  może Pan się powoływać na fakt, że dana osoba nie miała Pana umocowania, a upoważnienie, z którego korzystała zostało sfałszowane.  Zgodnie z kodeksem cywilnym, jeżeli zawierający umowę jako pełnomocnik nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres, ważność umowy zależy od jej potwierdzenia przez osobę, w której imieniu umowa została zawarta. W braku potwierdzenia ten, kto zawarł umowę w cudzym imieniu, obowiązany jest do zwrotu tego, co otrzymał od drugiej strony w wykonaniu umowy, oraz do naprawienia szkody, którą druga strona poniosła przez to, że zawarła umowę nie wiedząc o braku umocowania lub o przekroczeniu jego zakresu. Jednostronna czynność prawna dokonana w cudzym imieniu bez umocowania lub z przekroczeniem jego zakresu jest nieważna. Jednakże gdy ten, komu zostało złożone oświadczenie woli w cudzym imieniu, zgodził się na działanie bez umocowania, stosuje się odpowiednio przepisy o zawarciu umowy bez umocowania.

W  razie zgłoszenia się osoby, z którą rzekomy pełnomocnik zawarł w imieniu Pana umowę, to Pan będzie obowiązany do wykazania, ze upoważnienie zostało sfałszowane, a więc powinien Pan gromadzić stosowne środki dowodowe pozwalające w przyszłości dowieść, że nie udzielał Pan udanej osobie poważnienia oraz to, że upoważnienie zostało Panu skradzione. W przypadku  kradzieży upoważnienia in blanco należy zgromadzić dowody z kilku źródeł (w przyszłości ewentualnie będzie Pan musiał wywodzić, że data i imię i nazwisko osoby upoważnionej zostały wpisane bez Pana wiedzy i zgody, podpis Pana na upoważnieniu będzie natomiast nie sfałszowany).

Zatem, w chwili obecnej warto zgłosić na Policji fakt kradzieży upoważnienia in blanco, a także o fakcie kradzieży poinformować kilka znajomych Panu osób, by w przyszłości zapewnić sobie świadków. Być może warto również poinformować osobę, która miała być w rzeczywistości upoważniona o kradzieży. Jeżeli potrafi Pan przewidzieć dla jakich celów może być takie upoważnienie wykorzystane, może Pan na piśmie (lub przy  świadkach) poinformować osoby, z którymi mógłby fałszywy pełnomocnik zawrzeć umowę w Pana imieniu o fakcie kradzieży i np. o tym, że do zawarcia umów w Pana imieniu upoważnił Pan osobę X, a nie jakąś inną (jeżeli Pan udzieli upoważnienia takiej osobie) lub o tym, że nie upoważniał Pan nikogo (jeżeli zrezygnuje Pan z upoważnienia). W momencie gdy dowie się Pan o sfałszowaniu upoważnienia przez jakąś osobę, powinien Pan ten fakt również zgłosić na Policję.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika