Licytacja nieruchomości a zaspokojenie wierzyciela

Pytanie:

"Chcę kupić nieruchomość w drodze licytacji komorniczej. Obciążenia na hipotece tej nieruchomości przekraczają znacznie wartość nieruchomości. Czy cena wylicytowana przeze mnie w drodze licytacji będzie dla mnie ostateczną i czy nie powinnam się martwić hipotecznymi obciążeniami poprzedniego właściciela? Czy nieruchomość z obciążoną hipoteką sprzedawana przez komornika w drodze licytacji, po wylicytowaniu wolna jest od obciążeń hipotecznych, jeżeli kwota uzyskana ze sprzedaży nie pokrywa obciążeń hipotecznych tejże nieruchomości? Czyli czy nowy właściciel nieruchomości otrzymuje akt własności bez żadnych obciążeń hipotecznych dłużnika? "

Odpowiedź prawnika: Licytacja nieruchomości a zaspokojenie wierzyciela

Przybicie następuje na rzecz tego z licytantów, który zaofiarował najwyższą cenę za licytowaną nieruchomość. Cena, którą ten nabywca zaoferował jest ceną ostateczną, w tym sensie, że nawet jeśli wierzytelności przekraczają cenę uzyskaną z licytacji, to nabywca nie jest zobowiązany do zapłaty kwoty większej niż zaoferował.

Jeśli ta osoba wykona warunki licytacyjne, wówczas na rzecz tej osoby zostanie przysądzona nieruchomość. Postanowienie o przysądzeniu własności jest wydawane gdy uprawomocni się postanowienie w sprawie przybicia. Prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności przenosi własność na nabywcę i jest tytułem do ujawnienia na rzecz nabywcy prawa własności w katastrze nieruchomości oraz przez wpis w księdze wieczystej. Prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności jest także tytułem egzekucyjnym do wprowadzenia nabywcy w posiadanie nieruchomości. Istotne jest również, że z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności wygasają wszelkie prawa i skutki ujawnienia praw i roszczeń osobistych ciążące na nieruchomości. Jeśli więc na nieruchomości ciążyły jakieś hipoteki, to z momentem uprawomocnienia się przysądzenia własności, te wszystkie prawa wygasają. Wyraźnie stanowi o tym art. 1000 § 1 kodeksu postępowania cywilnego.

Od tej zasady prawo zna jednak pewne wyjątki. Po pierwsze pozostają w mocy bez potrącenia ich wartości z ceny nabycia:

  • prawa ciążące na nieruchomości z mocy ustawy
  • służebność drogi koniecznej oraz służebność ustanowiona w związku z przekroczeniem granicy przy wznoszeniu budowli lub innego urządzenia

Pozostają również w mocy ujawnione przez wpis w księdze wieczystej lub złożenie dokumentu do zbioru albo nie ujawnione w ten sposób, lecz zgłoszone najpóźniej na trzy dni przed terminem licytacji, użytkowanie, służebności i prawa dożywotnika, jeżeli przysługuje im pierwszeństwo przed wszystkimi hipotekami lub jeżeli nieruchomość nie jest hipotekami obciążona albo jeżeli wartość użytkowania, służebności i praw dożywotnika znajduje pełne pokrycie w cenie nabycia. Jednakże w wypadku ostatnim wartość tych praw będzie zaliczona na cenę nabycia.

Jak więc wynika z powyższego, z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu hipoteki ciążące na nieruchomości wygasną (z wyjątkiem tych ciążących z mocy prawa). Fakt, że suma wierzytelność zabezpieczonych tymi hipotekami jest większa niż cena uzyskana z licytacji nie powoduje pozostaniem w mocy hipotek zabezpieczających wierzytelności, które z tej sumy nie uzyskały zabezpieczenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika