Maksymalny termin na wyznaczenie rozprawy

Pytanie:

"Został złożony pozew do Sądu w sprawie zwolnienia z pracy w terminie ustawowym. Już minął 1 rok i nie mam żadnej informacji z Sądu na temat rozprawy. Otrzymuję telefoniczne informacje z sekretariatu Sądu, że Sędzia jest chory i może rozprawa będzie za miesiąc. Sekretariat zasugerował, aby udać się do Prezesa Sądu w w/w sprawie, a panienka dodała, że to i tak nic nie da. Sprawa dzieje się w Warszawie. Co należy uczynić? Czy Sąd ma jakiś określony termin wyznaczenia rozprawy po otrzymaniu pozwu? Jaki jest termin powiadomienia stron o rozprawie tydzień, miesiąc czy inny?"

Odpowiedź prawnika: Maksymalny termin na wyznaczenie rozprawy

Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego termin rozprawy wyznacza przewodniczący. Jednocześnie z wyznaczeniem pierwszej rozprawy zarządza doręczenie pozwu i stosownie do potrzeby wyznacza sędziego sprawozdawcę. Nie ma jakiegoś terminu, który określałby w jakim czasie przewodniczący jest zobowiązany do dokonania owych czynności.

Posiedzenia sądowe natomiast wyznacza przewodniczący z urzędu, ilekroć wymaga tego stan sprawy. O posiedzeniach jawnych zawiadamia się strony i osoby zainteresowane przez wezwanie lub ogłoszenie podczas posiedzenia. Stronie nieobecnej na posiedzeniu jawnym należy zawsze doręczyć wezwanie na następne posiedzenie. Wezwanie powinno być doręczone co najmniej na tydzień przed posiedzeniem. W wypadkach pilnych termin ten może być skrócony do trzech dni.

Z uwagi na niewyznaczenie rozprawy przez rok czasu możliwe jest dochodzenie swoich spraw w postępowania wszczętym na podstawie skargi na przewlekłość postępowania. Kwestie z tym związane znajdują się w poradzie pod tytułem:

Co zrobić, gdy postępowanie sądowe się wlecze – skarga na bezczynność sądu


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Jan Kazimierz 2020-01-19 20:54:26

    winien byc taki sam termin jaki Sąd wyznacza na wyjasnienie osobie prawnej yo jest siedem ,czternascie lub trzydziesci DNI- i taki czas jest wystarczający

  • Marta 2018-04-11 07:50:52

    Dnia 1.03.2018 złożyłam wniosek do sądu o dysponowanie majątkiem dziecka ( córka miała wypadek ma 17 lat i ubezpieczyciel zażądał wyroku)do dnia dzisiejszego zero jakiejkolwiek odpowiedzi albo wezwania na sprawę. Ile czasu sąd ma na wyznaczenie sprawy?

  • Anna Kołodziej 2014-02-14 17:02:17

    Złożyłam wniosek do sądu o wypłatę świadczenia z depozytu sądowego 23.01.2014 roku i do 14.02.2014 r nie dotałam żadnej odpowiedzi o wyznaczeniu rozprawy. Jeatem ciekawa czy sąd ma jakiś termin od złożenia wniosku na wyznaczenie rozprawy.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika