Miejsce płatności weksla

Pytanie:

"W deklaracji wekslowej (z dopuszczoną klauzulą \"bez protestu\") wskazane zostało jako miejsce płatności weksla siedziba posiadacza weksla; czy jest to dopuszczalne przez prawo wekslowe? Jeśli tak, to czy przedstawienie do zapłaty weksla wymaga stawienia się wystawcy weksla w odpowiednim terminie po terminie określonym jako dzień zapłaty weksla, w siedzibie posiadacza weksla? Co może uczynić wierzyciel, posiadacz weksla w przypadku niestawienia się wystawcy weksla?"

Odpowiedź prawnika: Miejsce płatności weksla

Nie ma przeciwwskazań, by jako miejsce płatności oznaczyć siedzibę remitenta lub innego  określonego posiadacza weksla. W ten sposób dochodzi do zmiany charakteru długu wekslowego z odbiorczego na oddawczy. Skutek taki zostanie osiągnięty pod warunkiem, że weksel w dniu jego płatności będzie się znajdował się u wskazanego w adresie posiadacza. Warunkiem skutecznego żądania zapłaty jest przedstawienie weksla do zapłaty. Przedstawienie ma nastąpić w miejscu płatności weksla. W związku z tym należałoby uznać, iż dłużnik powinien stawić się w miejscowości, w której siedzibę ma  wierzyciel i tam nastąpi wezwanie do zapłaty  i przedstawienie weksla. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że dłużnik w praktyce może założyć, iż nastąpiło przejście weksla na inną osobę, a w związku z tym nie jest wiadome, do czyich rąk ma nastąpić zapłata. Dlatego warto, by wierzyciel wcześniej wezwał dłużnika do zapłaty. Konieczne jest także dopilnowanie terminów.  Jeżeli dłużnik wekslowy nie stawi się w dniu zapłaty ani w dwóch następnych, to co do zasady należy dokonać protestu z powodu niezapłacenia najpóźniej w tym ostatnim dniu. Sporządzenie protestu powinno bowiem nastąpić w jednym z dwóch dni powszednich, następujących po dniu płatności.

Klauzula bez protestu (bez kosztów) oznacza jednak, iż posiadacz weksla zostaje zwolniony ze sporządzenia protestu jako warunku zwrotnego poszukiwania wobec pozostałych dłużników wekslowych. Nie dotyczy to jednak dłużników głównych.  W przypadku weksla własnego dłużnikiem głównym jest wystawca, podobnie jak akceptant przy wekslu trasowanym. Jeżeli jedynym dłużnikiem wekslowym jest jego wystawca (weksle nie był puszczony w obieg) i nie dokonał zapłaty w przewidzianym terminie, to po sporządzeniu protestu (który będzie tu pełnił funkcję środka dowodowego), można skierować do sądu wniosek o wydanie nakazu zapłaty.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika