Bonifikata przy wykupie mieszkania zakładowego

Pytanie:

"W mieszkaniu zakładowym spółki skarbu państwa zmarł najemca. Mieszkał z wnuczką. Firma chce sprzedać mieszkanie na podstawie ustawy o zasadach zbywania mieszkań... (Dz. U. z 2001, nr 4 poz. 24 ze zm.). Po śmierci najemcy w najem wstąpiła matka dziecka, lecz ona nie zamieszkiwała z najemcą w chwili jego śmierci. Czy wnuczka jest osobą pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym w rozumieniu tej ustawy i czy może nabyć mieszkanie ze zniżkami przysługującymi zmarłemu najemcy?"

Odpowiedź prawnika: Bonifikata przy wykupie mieszkania zakładowego

Zgodnie z art. 2 pkt 2 ustawy osobą uprawnioną do nabycia mieszkania jest:

  • najemca, zajmujący mieszkanie na podstawie umowy najmu zawartej na czas nieoznaczony lub decyzji administracyjnej o przydziale; za osobę uprawnioną uznaje się także pracownika zbywcy albo poprzednika prawnego zbywcy, z którym przed dniem 12 listopada 1994 r. zawarto umowę najmu na czas oznaczony związaną ze stosunkiem pracy, 
  •  stale zamieszkały z najemcą w chwili jego śmierci, małżonek, zstępny, wstępny, rodzeństwo, osoba go przysposabiającą albo przez niego przysposobiona oraz osoba pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym. 

Opisana sytuacja budzi pewne wątpliwości, według art. 691 kodeksu cywilnego w razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą. Osoby te wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci. W razie braku takich osób stosunek najmu lokalu mieszkalnego wygasa.

Jak wynika z opisu sytuacji brak podstaw, by uznać córkę zmarłego najemcy (matka mieszkającej z nim wnuczki) za osobę, która wstąpiła w stosunek najmu. Być może po prostu zawarto nową umowę. Tak samo jednak w stosunek najmu nie mogła wstąpić wnuczka. Wydaje się jednak, iż w obecnej chwili obie Panie mogą zostać uznawane za uprawnione do nabycia lokalu (matka z punktu 2 a, a córka z 2b).

Proszę też pamiętać, że zgodnie z art. 3 tej ustawy mieszkania, których najemcami są osoby uprawnione, mogą być zbywane wyłącznie, pod rygorem nieważności, na zasadach określonych w niniejszej ustawie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika