Mieszkanie socjalne a budowa mieszkania

Pytanie:

"Jestem właścicielem mieszkania komunalnego, jednocześnie buduję dom. Zakład komunalny przysyła mi pisma ze mam zdać mieszkanie komunalne, lecz na razie nie mam funduszy na wykończenie budynku, gdyż w międzyczasie straciłam pracę i rozwiodłam się. Czy mam prawo zatrzymać mieszkanie komunalne będąc współwłaścicielem nieruchomości?"

Odpowiedź prawnika: Mieszkanie socjalne a budowa mieszkania

Wydaje się, iż w zadanym pytaniu chodzi o lokal socjalny. Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego, gmina może wypowiedzieć najem lokalu socjalnego bez zachowania terminu wypowiedzenia, jeżeli najemca uzyskał tytuł prawny do innego lokalu i może używać tego lokalu.

W opisywanej sytuacji, jeżeli jest się współwłaścicielem budynku, ale nie można go w ogóle używać ze względu na fakt, iż nie jest on jeszcze wykończony, należy uznać, iż nie można wypowiedzieć umowy najmu bez wypowiedzenia.

Umowa najmu lokalu socjalnego może być zawarta z osobą, która nie ma tytułu prawnego do lokalu i której dochody gospodarstwa domowego nie przekraczają wysokości określonej w uchwale rady gminy. Umowa zawierana jest na czas oznaczony. Umowę najmu lokalu socjalnego można po upływie oznaczonego w niej czasu przedłużyć na następny okres, jeżeli najemca nadal znajduje się w sytuacji uzasadniającej jej zawarcie.

Zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy, w tym zasady i kryteria wynajmowania lokali są uchwalane przez radę gminy. Szersze informacje na temat mieszkań komunalnych znajdują się w artykule: Kiedy można starać się o mieszkanie komunalne?


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika