Zakup mieszkania a zameldowanie

Pytanie:

"Jestem głównym najemcą mieszkania komunalnego. Chciałbym wykupić mieszkanie. Czy brat, który jest zameldowany w tym lokalu nabywa rownież prawo własności? Nadmieniam, że całą sumę wpłacam sam. Czy mogę z tego tytułu wymeldować go? Brat nie mieszka ze mną, mieszka wraz z żoną i synem pod innym adresem."

Odpowiedź prawnika: Zakup mieszkania a zameldowanie

Z przedstawionego stanu faktycznego rozumiemy, iż uprawnionym do wykupu mieszkania jest Pan (poniewą jest Pan głonym najemcą). Skoro tak, to nie ma podstaw do tego, by brat Pana stał się współwłaścicielem wspomnianego mieszkania. Aby nim był, musieliby Panowie zakupić je wspólnie. Stroną umowy sporządzonej w formie aktu notarialnego będzie Pan i to Pan będzie właścicielem lokalu mieszkalnego. Fakt zameldowania we wspomnianym mieszkaniu Pana brata nie ma dla własności mieszkania żadnego znaczenia. Zameldowanie to obowiązek natury administracyjnej. Co do wymeldowania, to powinien dokonać tego sam brat Pana. Bowiem zgodnie z ustawą o ewidencji ludności i dowodach osobistych osoba, która opuszcza miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 2 miesiące, jest obowiązana wymeldować się w organie gminy, właściwym ze względu na dotychczasowe miejsce jej pobytu, najpóźniej w dniu opuszczenia tego miejsca. Skoro obowiązku tego nie dopełnił Pana brat, to Pan może wystąpić do organu gminy z wnioskiem o wydanie decyzji w sprawie wymeldowania Pana brata. Jednak ustawa stanowi, żę jest to możliwe w stosunku do osób, które bez wymeldowania się opuściły dotychczasowe miejsce pobytu stałego i nie przebywają w nim co najmniej przez okres 6 miesięcy, a nowego miejsca ich pobytu nie można ustalić. Pan zna adres zamieszkania swojego brata, więc we wniosku powinien Pan wskazać ów adres.

 


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika