Forma sprzedaży lokalu własnościowego

Pytanie:

"Czy sprzedaż mieszkania spółdzielczego-własnościowego musi mieć postać aktu notarialnego? Czy jeśli dane mieszkanie nie posiada księgi wieczystej sprzedaż w formie aktu notarialnego automatycznie powoduje procedurę jej założenia?"

Odpowiedź prawnika: Forma sprzedaży lokalu własnościowego

Niniejsza informacja zakłada, że przez "mieszkanie spółdzielczo-własnościowe" użytkownik rozumie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, które pod względem prawnym jest czym innym niż odrębna własność lokalu potocznie określana jako "własność mieszkania". Zgodnie z postanowieniami ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych umowa zbycia (czyli także umowa sprzedaży) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest prawem, które może podlegać ujawnieniu w księdze wieczystej oraz może dla niego zostać ustanowiona odrębna księga wieczysta. Jednakże na podstawie aktualnych przepisów notariusz nie ma obowiązku automatycznego złożenia wniosku o założenie takiej księgi wieczystej w przypadku zbycia już istniejącego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Dlatego jeżeli nabywca chce założyć taką księgę powinien poinformować o tym notariusza, który w akcie notarialnym zapisze wniosek nabywcy. W takiej sytuacji notariusz pobierze stosowną opłatę, a następnie prześle do właściwego sądu wniosek o założenie księgi wieczystej.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika