Nadanie klauzuli wykonalności nakazowi i wyrokowi

Pytanie:

"W Sądzie Grodzkim został wydany nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, następnie do tego nakazu (jego części) został wniesiony sprzeciw i wyznaczony termin rozprawy. Na rozprawie Sąd nie wydał wyroku i przekazał sprawę do Sądu Gospodarczego. W Sądzie Gospodarczym został wydany wyrok w sprawie. Czy o nadanie klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty (jego części nie zaskarżonej) powinnam wystąpić do Sągu Grodzkiego, a o nadanie klauzuli wykonalności wyrokowi do Sądu Gospodarczego? Czy w obu sprawach powinnam wystąpić do Sądu Gospodarczego? "

Odpowiedź prawnika: Nadanie klauzuli wykonalności nakazowi i wyrokowi

Sąd Grodzki jest wydziałem wyodrębnionym w Sądzie Rejonowym, podobnie jak Sąd Gospodarczy (również jest to wydział, a nie odrębny sąd). Z przedstawionego pytania wynika, iż Pytający dysponuje obecnie dwoma tytułami egzekucyjnymi – nakazem zapłaty i wyrokiem. Sprzeciw dotyczył bowiem tylko części wydanego najpierw nakazu zapłaty. Dlatego nakaz zapłaty stracił moc tylko w części zaskarżonej sprzeciwem. Nakaz stał się więc w pozostałej części prawomocny. Klauzulę wykonalności wyrokowi nadaje sąd pierwszej instancji, w którym toczy się sprawa (czyli sąd rejonowy). Nakazowi zapłaty klauzulę wykonalności nadaje sąd, który go wydał. Opatrzenie obu orzeczeń klauzulą wykonalności powinno nastąpić nie później niż w ciągu 3 dni. Teoretycznie wystarczy skierowanie pisma po prostu do sądu rejonowego. Spowoduje to jednak konieczność podjęcia przez sąd odpowiednich działań w celu przekazania wniosku do wydziału grodzkiego i gospodarczego, a co za tym idzie przedłuży całą procedurę. Dlatego najlepiej w piśmie oznaczyć również wydział sądu: dla nakazu wydział grodzki, dla wyroku wydział gospodarczy. Jeżeli jednak nakaz zapłaty został wydany po 22 lutego tego roku, sąd powinien nadać mu klauzulę wykonalności z urzędu, po uprawomocnieniu się nakazu. W takim przypadku nie jest więc potrzebny wniosek o nadanie klauzuli wykonalności, a jedynie o doręczenie tytułu wykonawczego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika