Nagroda za podnoszenie kwalifikacji w WP

Pytanie:

"Jestem absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej. Będąc żołnierzem zawodowym, studentem V roku WAT podszedłem do egzaminów z języków obcych na poziomie trzecim wg NATO Stanag 6001. Po zdaniu takowych egzaminów zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami (art. 10 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 20 lipca 2000 r.; Dz. U. 2000 nr 65, poz. 770), przysługiwała mi nagroda za uzyskanie wyżej wymienionych kwalifikacji, które uzyskiwałem w styczniu. Przepisy owe obowiązywały do dn. 30 czerwca 2004 i dlatego moi obecni przełożeni nie wyrażają zgody na wypłacenie nagrody, która przysługiwała rok temu. Nie wiem czy po zmianie przepisów już mi ta nagroda nie przysługuje, ale \"nowa\" ustawa dotycząca żołnierzy zawodowych, która weszła w życie 01.07.2004 r. ustala coś w rodzaju przedawnienia i wg tego przepisu mam prawo ubiegać sie o należności z okresu 2 lub 3 lat. Nie jestem pewnien tej ostatniej informacji, ale może ona w czymś pomoże."

Odpowiedź prawnika: Nagroda za podnoszenie kwalifikacji w WP

Istotnie, w myśl par. 10 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z 20 lipca 2000 r. w sprawie nagród rocznych, nagród pieniężnych w formie wyróżnienia oraz zapomóg dla żołnierzy, żołnierzowi zawodowemu, który uzyskał kwalifikacje w zakresie znajomości języka obcego na poziomie 2 - znajomość średniozaawansowana, przyznaje się nagrodę pieniężną w wysokości 50% uposażenia bazowego. Z dniem 1 lipca 2004 r. nastąpiła jednak utrata mocy tego aktu na skutek wejścia w życie Ustawy z 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Art. 188 tej Ustawy przewidział, iż przepisy wykonawcze wydane na podstawie uprzednio obowiązujących pozostają w mocy do czasu zastąpienia ich przepisami wydanymi na podstawie niniejszej ustawy, nie dłużej jednak niż do dnia 30 czerwca 2005 r.

Na mocy obecnie obowiązującej Ustawy uposażenie żołnierzy zawodowych składa się z uposażenia zasadniczego i dodatków do uposażenia. Żołnierze zawodowi otrzymują następujące inne należności pieniężne:

  1. zasiłki na zagospodarowanie;

  2. dodatkowe uposażenie roczne;

  3. nagrody i zapomogi;

  4. nagrody jubileuszowe;

  5. należności za podróże i przeniesienia służbowe;

  6. gratyfikacje urlopowe;

  7. dodatkowe wynagrodzenie za dodatkowo powierzone czasowe pełnienie obowiązków służbowych i za wykonywanie czynności powierzonych wykraczających poza zadania wynikające z zajmowanego stanowiska służbowego;

  8. należności związane z pełnieniem zawodowej służby wojskowej poza granicami państwa;

  9. należności związane ze zwolnieniem z zawodowej służby wojskowej.

W razie śmierci żołnierza zawodowego lub członka jego rodziny przysługują:

  1. zasiłek pogrzebowy;

  2. odprawa pośmiertna;

  3. pokrycie kosztów pogrzebu z części budżetu państwa, której dysponentem jest Minister Obrony Narodowej.

Ustawa przewiduje, jak wskazuje pytający, termin przedawnienia roszczeń związanych z uposażeniem i innymi należnościami, nie wszystkimi jednak, tylko tymi, które wynikają z Ustawy (cytowanymi powyżej). Art. 75 stanowi bowiem, iż roszczenia z tytułu prawa do uposażenia i innych należności, o których mowa w art. 73, ulegają przedawnieniu z upływem trzech lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Nadto, w razie zwłoki w wypłacie uposażenia i innych należności, o których mowa w art. 73, żołnierzowi zawodowemu przysługują odsetki ustawowe od dnia, w którym uposażenie lub inna należność pieniężna stały się wymagalne.

Aktualnie obowiązujące przepisy nie przewidują należności, o których mowa w par. 10 ust. 1 powołanego wyżej Rozporządzenia. Wydaje się jednak zasadnym, iż na mocy przepisów przejściowych do dnia 30 czerwca 2005 r. uposażony może domagać się wypłaty należnych mu na mocy dotychczasowych przepisów świadczeń.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika