Nagrywanie prywatnych rozmów

Pytanie:

"Czy nagrywanie rozmów prowadzonych przez siebie z innymi osobami bez poinformowania tych osób, że są nagrywane jest naruszeniem prawa? Jakie przepisy to regulują? Czy można nagrywać prowadzone przez siebie rozmowy z innymi osobami tylko i wyłącznie w celach dowodowych, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że druga osoba wyprze się podjętych przez siebie zobowiązań?"

Odpowiedź prawnika: Nagrywanie prywatnych rozmów

Na wstępie warto przytoczyć orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 6 lipca 1999 r., sygn. akt I ACa 380/99 zgodnie, z którym ochroną artykułem 23 kodeksu cywilnego objęte jest prawo do swobody wypowiedzi, wyboru rozmówcy i tajemnicy rozmowy. Gromadzenie materiału dowodowego w procesie i prezentowanie go przez strony nie powinno odbywać się z naruszeniem zasad współżycia społecznego. Zgodnie zatem z prezentowanym orzeczeniem już samo gromadzenie materiałów dowodowych w ten sposób może stanowić naruszenie dobra osobistego osoby, która jest nagrywana. Co więcej W. Młynarski twierdzi, że nie jest zgodne z prawem podsłuchiwanie i nagrywanie rozmów pracowników bez ich wiedzy np. przez pracodawcę. Artykuł 267 § 1 kodeksu karnego jednoznacznie stwierdza, że popełnia przestępstwo ten, kto bez uprawnienia uzyskuje informację dla niego nie przeznaczoną, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do przewodu służącego do przekazywania informacji lub przełamując elektroniczne, magnetyczne albo inne szczególne jej zabezpieczenie.

Prawo karne procesowe zna przypadki legalnego dokonywania podsłuchu i nagrywania dokonywanych rozmów osób podsłuchiwanych. Przepisy regulujące podsłuch procesowy (art. 237 kpk) i podsłuch operacyjny (art. 19 ustawy o Policji), uznawane powszechnie za okoliczności wyłączające bezprawność podsłuchu, stanowią istotną wskazówkę przy ocenie wyłączenia bezprawności w innych wypadkach podsłuchu, ponieważ świadczą o tym, w jakich sytuacjach sam ustawodawca dopuszcza możliwość ograniczenia tajemnicy komunikowania się. Jak wynika jednak z powołanych ustaw podsłuch i nagrywanie takich rozmów może być dokonane w ściśle określonych przypadkach przez ściśle określone podmioty za zezwoleniem ściśle określonych organów.

Zatem „przeciętny Kowalski” co do zasady nie ma prawa do nagrywania rozmów, a zwłaszcza, gdy stanowić to może naruszenie zasad współżycia społecznego. Należy jednak zawsze takie postępowanie oceniać w ujęciu całokształtu okoliczności. Tytułem przykładu nie będzie stanowiło naruszenie prawa nagranie prywatne, w którym określona osoba przyznaje się do zabicia kogoś – mimo uzyskania tej informacji w sposób niezgodny z prawem przez podmiot do tego nieuprawniony.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • agata 2014-07-30 18:16:26

    Rozmawiałam z koleżnką przez telefon apotem w szalewykrzyczała mi że mnie nagrywała a potem rozpowszechniała te nagrania osobom trzecim. Czy miała takie prawo bez mojej wiedzy ? jestem zażenowana takim jej zachowaniem

  • ab 2012-12-04 23:44:20

    bla bla bla... kasa za nic

  • daro 2011-09-06 09:32:00

    metne te wyjaśnienia. Co gdy np mąż podsuchuje żonę bez jej wiedzy by wykorzystać to sprawie rozwodowej? A ona znalaza nośnik?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika