Odpowiedź prawnika: Naruszenie nietykalności osobistej
Jeśli chodzi o naruszenie nietykalności cielesnej, to jest ono karane przez art. 217. § 1 kodeks karnego, który stanowi, iż: Kto uderza człowieka lub w inny sposób narusza jego nietykalność cielesną, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
W tej sytuacji nie ma wątpliwości, iż doszło do naruszenia nietykalności cielesnej dozorcy. Jako przykłady działania uznanego za takie naruszenie są podawane między innymi: „uszczypnięcie, ukłucie szpilką, ciągnięcie za włosy lub za ubranie, oplucie, oblanie płynem lub nieczystościami, obcięcie włosów, brody lub wąsów, pokrycie ciała farbą, podstawienie nogi, pocałowanie kogoś bez jego zgody" (Szwarczyk Maciej, Michalska-Warias Aneta, Piórkowska-Flieger Joanna, Bojarski Tadeusz (red.) Kodeks karny. Komentarz, Warszawa 2007 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, ss. 784).
Tym bardziej za przyjęciem naruszenia nietykalności cielesnej przemawiać może to, że potrząsanie ludźmi nie stanowi ogólnie przyjętego sposobu załatwiania sporów dotyczących samochodów.
Należy jednak pamiętać o treści par. 2 art. 217 kk, zgodnie z którym jeśli zachowanie naruszającego było sprowokowane przez pokrzywdzonego, to sąd może odstąpić od wymierzenia kary.
Po drugie występek z art. 217 jest przestępstwem prywatnoskargowym, tzn. dla jego ścigania konieczny jest prywatny akt oskarżenia sporządzony przez samego pokrzywdzonego (nie zaś przez organ procesowy, tzn. prokuraturę), który następnie musi być popierany przed sądem przez samego pokrzywdzonego.
Jeśli chodzi o umowę najmu, to jeśli jest ona zawarta na czas oznaczony (a tak wynika z pytania), to nie ma Pan