Następcy prawni strony według k.p.a.

Pytanie:

"Chciałbym wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy na teren, którego nie jestem właścicielem. Dowiedziałem się, że w sprawie sąsiedniej działki toczy się postępowanie spadkowe. Nie wiem na jakim jest etapie, wiem tylko, że zmarły zostawił testament, w którym pominął jednego syna i ten się sądzi (pewnie o zachowek). Kto w tym przypadku jest sąsiadem mogącym brać udział w postępowaniu o wydanie decyzji o warunkach zabudowy? Czy takie postępowanie nie musi być zawieszone do czasu rozstrzygnięcia kwestii własności działki?"

Odpowiedź prawnika: Następcy prawni strony według k.p.a.

Przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nie precyzują, kto jest stroną postępowania w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy. Zastosowanie znajdzie zatem art. 28 k.p.a., zgodnie z którym stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek. Jak to określił NSA w uchwale składu pięciu sędziów z dnia 25 IX 1995 r. (VI SA 13/95, ONSA 1995, z. 4, poz. 154): Stronami postępowania administracyjnego o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu mogą być właściciele lub użytkownicy wieczyści sąsiednich działek.

Ponieważ właściciel sąsiedniej nieruchomości zmarł, toteż własność tej nieruchomości przeszła na jego następców prawnych, którymi są jego spadkobiercy. Spadkobiercy Ci są zatem stronami postępowania i powinni zostać wezwani do udziału w nim w takim charakterze. Wydaje się zatem zasadnym przyjęcie, iż mają ono interes prawny by wziąć udział w postępowaniu.

Wskazujemy jednocześnie, iż skoro zamierza Pan dopiero wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji, toteż nie jest możliwe zawieszenia postępowania administracyjnego na podstawie art. 97 § 1 pkt 1 k.p.a. Do zawieszenia postępowania na tej podstawie dochodzi bowiem dopiero wówczas, gdy w toku postępowania następuje śmierć strony i nie jest możliwe wezwanie jej spadkobierców.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika