Nienależnie wypłacone świadczenie urlopowe

Pytanie:

"Pracownik zatrudniony na umowę o pracę, kolejny rok, ma w 2009 r. prawo do 20 dni urlopu. Do czerwca wykorzystał 7 dni. W lipcu planował urlop dwutygodniowy, w związku z czym z pensją czerwcową, 30 czerwca, otrzymał świadczenie urlopowe w wysokości ok. 1.000 zł. W tym samym dniu, 30 czerwca, pracownik złożył wypowiedzenie. Okres wypowiedzenia to 1 miesiąc. Ponieważ w 2009 r. będzie pracował 7 miesięcy, powinien otrzymać (7/12) * 20 =12 dni urlopu. Czyli na lipiec przypada jeszcze 5 dni urlopu. Siłą rzeczy nie ma mowy o dwutygodniowym wypoczynku. Czy firma ma prawo, bez zgody pracownika, potrącić z pensji lipcowej niesłusznie naszym zdaniem wypłacone świadczenie urlopowe? "

Odpowiedź prawnika: Nienależnie wypłacone świadczenie urlopowe

Zasady wypłat świadczenia urlopowego regulowane są w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (ustawa z dnia 4 marca 1994r., Dz. U. 1996, nr 70 poz. 335). Świadczenie urlopowe wypłaca pracodawca raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 dni kalendarzowych.

Osobą uprawnioną do świadczeń urlopowych jest więc pracownik, a takim pozostanie dana osoba do końca lipca. Nie wydaje się więc zasadne odmawianie prawa do świadczenia urlopowego. Także w okresie wypowiedzenia pracownik zachowuje swoje uprawnienia do ubiegania się o świadczenia finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, według zasad określonych w regulaminie i dotyczących pozostałych pracowników zakładu (tak m. in. Sebastian Koczur w Praktycznych wyjaśnieniach do ustawy o ZFŚS, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis 2001-2006).

Wskazać przy tym trzeba, że pracownik może wykorzystać cały przysługujący mu urlop u dotychczasowego pracodawcy. Zgodnie z przepisem art. 1671 kodeksu pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W takim przypadku nie będzie części urlopu, który może wykorzystać także w kolejnym miejscu pracy.

Natomiast według art. 1151 pkt. 1) pracownikowi przysługuje urlop u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze

Jeżeli więc pracownik zaplanował 14-dniowy urlop, nawet, jeśli przypada on już w okresie wypowiedzenia, może go wykorzystać. Warto przy tym wskazać, że ewentualna odmowa udzielenia urlopu skutkować będzie po stronie pracodawcy obowiązkiem wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.  


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika