Nieprawomocny rozwód a podział majątku

Pytanie:

"Został orzeczony wyrok rozwodowy (nastąpiło odczytanie wyroku przez Sąd I instancji) ale jest on jeszcze nieprawomocny. Czy w takich okolicznościach można już wystąpić do właściwego Sądu z odrębnym wnioskiem o podział majątku wspólnego? Jeżeli nie to kiedy można? "

Odpowiedź prawnika: Nieprawomocny rozwód a podział majątku

Wspólność majątkowa ustaje w wyniku rozwiązania małżeństwa przez rozwód. Ten z kolei następuje w momencie uprawomocnienia się wyroku, którym został orzeczony. Z wnioskiem o podział majątku można wystąpić dopiero po prawomocnieniu się wyroku rozwodowego kiedy to nastąpi ustanie wspólności majątkowej. Wcześniej to jest to momentu uprawomocnienia się wyroku rozwodowego wspólność majątkowa trwa. Zakładając, że żadane z małżonków nie wniesie apelacji od wyroku rozwodowego wyrok stanie się prawomocny po upływie trzech tygodni od dnia jego ogłoszenia. O tym czy jest on prawomocny można infomować się w sądzie. Od powyższych zasad kodeks rodzinny przewiduje wyjątek. Art. 58 § 3 pozwala na wniosek jednego z małżonków już w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu. Decyzja należy tu do indywidualnej oceny sądu, sąd nie jest związany wnioskiem strony. W sytuacjach szczególnych można domagać się zniesienia współwłasności w czasie trwania małżeństwa (art. 52 kr). Przesłanką warunkującą stosowanie tej instytucji jest tzw. „ważny powód”.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika