Obciążenie majątku spółki cywilnej

Pytanie:

"Wraz ze wspólnikiem dzielimy majątek spółki cywilnej w skład którego wchodzą grunty z domkami letniskowymi i restauracją. Pod zastaw gruntów z domkami za zgodą wspólnika wziąłem kredyt z banku. W tej chwili na skutek kłopotów finansowych nie płacę kredytu i grozi mi windykacja. Wspólnik domaga się ode mnie, abym przy podziale majątku oddał mu restaurację i jeden domek. Co do restauracji nie mam wątpliwości (nie jest zastawem bankowym), ale w świetle prawa wydaje mi się, że domki należą do banku i nie mogę dysponować nimi bez ich zgody. Czy mam rację? Uważam, że jeżeli oddam mu jeden domek za darmo w ramach podziału majątku, to automatucznie zmaleją moje szanse na zmniejszenie mojego zadłużenia w banku (sprzedaż domku i zwrot pieniędzy bankowi). Czy wspólnik ma rzeczywiście prawo rościć sobie pretensje do własności domku?"

Odpowiedź prawnika: Obciążenie majątku spółki cywilnej

Majątek spółki cywilnej stanowi współwłasność łączną jej wspólników. Podział majątku wspólnego obejmuje ten majątek, który był współwłasnością wspólników. Jeżeli obydwoje wspólników zgodziło się na zabezpieczenie kredytu jednego z nich ustanowieniem hipoteki (zastaw dotyczy jedynie rzeczy ruchomych), to obydwoje ponoszą tego skutki. Zabezpieczenie hipoteką nie powoduje przeniesienia własności gruntów wraz z budynkami na bank. Dlatego też majątek wspólników może być swobodnie dzielony. Wspólnik musi mieć jednak świadomość, że w razie przeprowadzenia windykacji przez bank, grunty wraz z domkiem mogą przejść na własnośc banku. Co do zasady, wspólnik może żądać, w ramach podziału majątku, przeniesienia na niego własności gruntów wraz z restauracją i domkiem.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika