Objęcie w posiadanie nieruchomości z licytacji

Pytanie:

"Kupiłem na licytacji komorniczej nieruchomość składającą się między innymi z budynku pałacowego wpisanego do rejestru zabytków (w księgach wieczystych oznaczonego jako budynek administracyjny), jest to budynek kilkupiętrowy o powierzchni około 1200 metrów kwadratowych. Otrzymałem właśnie dzisiaj uprawomocnione postanowienie o przysądzeniu własności tej nieruchomości. W budynku, mimo że pełnił on funkcje biurowca byłego PGR, od kilku lat mieszka nie posiadając do tej nieruchomości żadnego tytułu prawnego kobieta z pełnoletnim synem. Czy mając już prawomocny tytuł mogę wejść do tego budynku siłą, tzn. wyłamując drzwi i zamek? Ta kobieta na pewno wezwie policje. Co w takim razie zrobi policja, kiedy przyjedzie na wezwanie, a ja przedstawię postanowienie sądu i powiem że po prostu wszedłem do swojego budynku oraz że zamierzam zostać tutaj lub wchodzić kiedy będę chciał?"

Odpowiedź prawnika: Objęcie w posiadanie nieruchomości z licytacji

Prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności przenosi własność na nabywcę i jest tytułem egzekucyjnym do wprowadzenia nabywcy w posiadanie nieruchomości. Wierzyciel posiadający taki tytuł egzekucyjny może wystąpić do komornika właściwego dla tej nieruchomości o wprowadzenie go w posiadanie tej nieruchomości. W tym celu należy złożyć do komornika stosowny wniosek. Ponieważ nieruchomość nie znajduje się już w rękach dłużnika egzekwowanego tylko innej osoby, wierzyciel żądający wydania nieruchomości powinien wystąpić do sądu, który wydał postanowienie o przysądzeniu własności, o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko osobie zajmującej nieruchomość, której dotyczyło postępowanie egzekucyjne (§ 217.1 Regulaminu wewnętrznego urzędowania sądów powszechnych Dz.U. z 1987 r. Nr 38 poz. 218). Dopiero posiadając prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności opatrzone klauzulą wykonalności na osobę zajmującą nieruchomość można wystąpić z wnioskiem o wprowadzenie w posiadanie nieruchomości (uchwała Sądu Najwyższego - Izby Cywilnej z dnia 10 lutego 2006 r. III CZP 127/05).

Ponieważ osoby te zajmują nieruchomość na cele mieszkaniowe, konieczny będzie wyrok sądu o opróżnieniu lokalu, w którym sąd orzeknie o uprawnieniu lub braku uprawnienia do lokalu socjalnego. Zgodnie z art. 24 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. 2001 r. Nr 71 poz. 733) prawo do lokalu socjalnego nie przysługuje osobie, która zajmuje lokal bez żadnego tytułu prawnego. Zgodnie z Uchwałą Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego - Izby Cywilnej z dnia 20 maja 2005 r. (III CZP 6/05), która precyzuje treść art. 24 ustawy o ochronie praw lokatorów, za osobę zajmującą lokal bez żadnego tytułu prawnego uważa się osobę, której nigdy nie przysługiwał żaden tytuł prawny do zajmowanego lokalu. Jeżeli więc osoba ta nigdy nie była najemcą lokalu, ani nie przysługiwał jej żaden inny tytuł prawny do lokalu, nie będzie przysługiwało tej osobie prawo do lokalu zastępczego. Przyspieszy więc to znacznie procedurę eksmisji tej osoby z zajmowanego lokalu.

Działanie opisane w pytaniu może spełniać znamiona przestępstwa naruszenia miru domowego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika