Sprzedaż środków trwałych wniesionych jako aport

Pytanie:

"Co stanie się z kapitałem zakładowym pokrytym aportem, gdy środki trwałe, z których składał się aport, zostaną sprzedane? Czy kapitał powinien zostać obniżony o tą wartość? "

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż środków trwałych wniesionych jako aport

Wszelkie środki uzyskane w zamian za sprzedany aport stanowią własność spółki i wchodzą w skład jej majątku. Sprzedaż takich środków poniżej ich wartości początkowej może co najwyżej powodować stratę księgową na transakcji, która o ile nie zostanie pokryta innymi zyskami spowoduje stratę w bilansie sporządzonym na koniec roku obrotowego. W przypadku jeżeli spółka wykazuje stratę, zgromadzenie wspólników obowiązane jest podjąć uchwałę co do sposobu jej pokrycia. Strata powoduje w bilansie obniżenie tzw. kapitałów własnych spółki, ale nie wpływa na wysokość kapitału zakładowego. Jednym ze sposobu reakcji na wykazane przez spółkę straty jest obniżenie kapitału zakładowego. Należy zwrócić uwagę, że ewentualna obniżka wysokości kapitału zakładowego jest wiążąca dla osób trzecich tylko po konstytutywnym wpisie obniżenia do rejestru, po tzw. postępowaniu konwokacyjnym, w trakcie którego należy zawiadomić wierzycieli spółki o fakcie obniżenia kapitału. Jeżeli obniżenie kapitału nie przebiegło w sposób uregulowany w kodeksie spółek handlowych, i jeżeli stan ten wynika z zawinionego zachowania członków zarządu, możliwa jest ich odpowiedzialność osobista za ten stan rzeczy.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika