Obniżenie kapitału w spółce z o.o. bez wierzycieli

Pytanie:

"Spółka z o.o. nie ma jeszcze wierzycieli, nie ma NIP-u ani Regonu, nie podejmowała jeszcze żadnych działań. Jest to spółka świeżo zarejestrowana z kapitałem 50 000 PLN. Wspólnicy przed podjęciem przez spółkę działań, chcieliby złożyć do sądu rejestrowego wniosek o obniżenie wartości udziałów, a tym samym obniżenie kapitału zakładowego do 5000PLN. Czy w zaistniałej sytuacji należy przeprowadzać postępowanie konwokacyjne - jaki sposób skoro nie ma wierzycieli - czy wystarczy dołączona do wniosku i potwierdzona notarialnie uchwała zarządu (lub też wspólników)? "

Odpowiedź prawnika: Obniżenie kapitału w spółce z o.o. bez wierzycieli

Zgodnie z przepisami ksh, o uchwalonym obniżeniu kapitału zakładowego spółki z o.o zarząd niezwłocznie ogłasza, wzywając wierzycieli spółki do wniesienia sprzeciwu w terminie trzech miesięcy, licząc od dnia ogłoszenia, jeżeli nie zgadzają się na obniżenie Ogłoszenie to zamieszcza się w monitorze Sądowym i Gospodarczym  (oraz w innym piśmie do ogłoszeń, jeżeli umieszczanie ogłoszeń w tym piśmie przewiduje umowa spółki). Wierzyciele, którzy w tym terminie zgłosili sprzeciw, powinni być przez spółkę zaspokojeni lub zabezpieczeni. Wierzycieli, którzy sprzeciwu nie zgłosili, uważa się za zgadzających się na obniżenie kapitału zakładowego. Przepisy ksh. przewidują tylko jeden wyjątek od obowiązku przeprowadzenia opisanego wyżej  postępowania konwokacyjnego. Jest to sytuacja, w której zachodzą dwa warunki: pomimo obniżenia kapitału zakładowego nie zwraca się wspólnikom wpłat dokonanych na kapitał zakładowy oraz jednocześnie z obniżeniem kapitału zakładowego następuje jego podwyższenie co najmniej do pierwotnej wysokości. W związku z powyższym, mimo, iż spółka nie posiada wierzycieli, powinna przeprowadzić postępowanie konwokacyjne związane z obniżeniem kapitału zakładowego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika