Zapewnienie mieszkania i opieki nad osobą starszą jako niezbywalny obowiązek alimentacyjny.

Pytanie:

"Czy do obowiązków alimentacyjnych może należeć zapewnienie mieszkania i opieki nad osobą starszą? Czy takie obowiązki są dziedziczone? "

Odpowiedź prawnika: Zapewnienie mieszkania i opieki nad osobą starszą jako niezbywalny obowiązek alimentacyjny.

Przez obowiązek alimentacyjny rozumiemy dostarczanie środków utrzymania przewidziany w art. 128 i 133 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, rozumieć należy obowiązek zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb osoby uprawnionej potrzebującej alimentacji; obowiązek ten może polegać również na dostarczeniu osobie znajdującej się w niedostatku mieszkania, opieki lekarskiej i domowej. Także w komentarzach do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wskazuje się, że obowiązek alimentacyjny „oznacza dla uprawnionego ściśle osobisty charakter należnych mu świadczeń. Równie osobisty charakter mają obowiązki zobowiązanego do świadczeń. Sprawia to, że zarówno obowiązek alimentacyjny, jak i odpowiadające mu roszczenie nie mogą być przedmiotem obrotu.

W myśl art. 139 obowiązek alimentacyjny nie przechodzi na spadkobierców zobowiązanego, a w sferze stosunków zobowiązaniowych, jako wierzytelność o dostarczenie środków utrzymania (art. 505 pkt 2 Kodeksu cywilnego) na równi z wierzytelnościami wynikającymi z art. 446 § 2, art. 897, 913 § 1 i art. 938 k.c. nie może być umorzona przez potrącenie" (Tadeusz Domińczyk w „Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz", Warszawa 2009, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika