Wykorzystywanie wizerunku pracownika

Pytanie:

"Pracodawca w trakcie trwania stosunku pracy przedstawia pracownikowi do podpisu oświadczenie (forma i treść oświadczenia pochodzą od pracodawcy), dotyczące wykorzystania dóbr osobistych pracownika. Jaka jest moc oświadczenia składanego przez pracownika wobec pracodawcy w takiej sytuacji? Czy można w takim przypadku mówić o braku swobody powzięcia decyzji (presja pracodawcy)? Chodzi o wizerunek utrwalony w czasie trwania stosunku pracy. W myśl oświadczenia będzie on mógł być wykorzystywany przez pracodawcę nieodwołalnie i praktycznie bez ograniczeń w czasie i formie ( foldery, ulotki, filmy itp.). "

Odpowiedź prawnika: Wykorzystywanie wizerunku pracownika

Wizerunek jest dobrem osobistym człowieka, dobrem niezbywalnym. Przepisy prawa przewidują co prawda możliwość wyrażenia zgody na wykorzystanie czyjegoś wizerunku, jednakże zgoda ta pozostaje całkowicie w gestii "podmiotu" tego wizerunku. W związku z powyższym, nikt nie może zmuszać drugiej osoby do wyrażania zgody na wykorzystanie jej wizerunku. Oświadczenie, o którym mowa w stanie aktycznym to zapewne zgoda na wykorzystanie wizerunku. Należy podkreślić, że zgoda taka nie może być wymuszana. Jeżeli jednak pracownik wyrazi zgodę na wykorzystanie swego wizerunku, wykorzystanie to nie będzie bezprawne. Za wyrażenie zgody "podmiot" wizerunku może żądać stosownego wynagrodzenia. Wyrażenie oświadczenia woli pod wpływem groźby może być wzruszone, jeżeli groźba była bezprawna i poważna, tj. możliwa do realizacji. Wywieranie presji przez pracodawcę nie powoduje mozliwości uchylenia się od skutków swego oświadczenia woli.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika