Odliczenia podatkowe - podatek od nieruchomości

Pytanie:

"Firma prowadzi działalność gospodarczą. Jest właścicielem lokalu stanowiącego siedzibę firmy. W roku 2009 uiściła podatek od wspomnianej nieruchomości. Jednak kwota tego podatku dotyczyła roku poprzedniego (2008). Czy jest możliwość odliczenia powyższych kwot od podatku w tym roku? Jeśli tak, to na jakiej podstawie? Jakie są to koszty? Jak te koszty zakwalifikować w zeznaniu podatkowym?"

Odpowiedź prawnika: Odliczenia podatkowe - podatek od nieruchomości

Zdaniem organów podatkowych wydatki z tytułu zapłaty podatku od nieruchomości mogą stanowić koszt podatkowy tym bardziej, że podatnik jest zobowiązany na podstawie przepisów prawa do ponoszenia takiego wydatku (kosztu tego zgodnie z prawem nie może uniknąć). Jednakże, zgodnie z treścią ustawowej regulacji, kwalifikacja przez podatnika poniesionego wydatku jako kosztu uzyskania przychodów winna brać pod uwagę przeznaczenie wydatku, jego celowość i zasadność dla funkcjonowania podmiotu oraz potencjalną możliwość przyczynienia się do osiągnięcia przychodów. Koszty pośrednie dotyczą bowiem całokształtu działalności. Wydatki o charakterze publicznoprawnym, takie jak podatek od nieruchomości, są kosztami ogólnymi i należy je rozpatrywać jako koszty pośrednie, które potrącane są w dacie ich faktycznego poniesienia (tak: interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 5 maja 2008 r., sygn. ILPB1/415-96/08-2/IM).

Zatem podatek od nieruchomości za rok 2008 zapłacony w roku 2009 będzie kosztem roku 2009. Przy tym podatek od nieruchomości nie podlega odliczeniu od podatku, ale jest kosztem i podlega odliczeniu od przychodu i jako taki będzie elementem kosztów.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika