Odpisy apelacji w postępowaniu karnym

Pytanie:

"Przed sądem karnym w procesie występowali (oprócz obrońcy i oskarżonego): prokurator, oskarżyciel posiłkowy oraz jego pełnomocnik. Ile odpisów apelacji należy złożyć? Czy nie złożenie odpisu apelacji dla pełnomocnika oskarżyciela posiłkowego jest brakiem formalnym? "

Odpowiedź prawnika: Odpisy apelacji w postępowaniu karnym

Zgodnie z przepisem art. 446 § 2 kpk do apelacji sporządzonej przez prokuratora, obrońcę lub pełnomocnika dołącza się odpowiednią liczbę odpisów dla stron przeciwnych; do apelacji wnoszonej do sądu apelacyjnego dołącza się dodatkowo jeden odpis.

Strony w postępowaniu karnym to, zgodnie z działem III Kodeksu postępowania karnego: oskarżyciel publiczny, pokrzywdzony, oskarżyciel posiłkowy, oskarżyciel prywatny, powód cywilny oraz oskarżony. Jeśli któraś z w/w stron jest przeciwną w sprawie wnoszonej apelacji, konieczne będzie dołączenie odpowiedniej ilości pism. Zgodnie z przepisem art. 140 kpk jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, orzeczenia, zarządzenia, zawiadomienia i odpisy, które ustawa nakazuje doręczać stronom, doręcza się również obrońcom, pełnomocnikom i ustawowym przedstawicielom.

Jeśli więc w niniejszej sprawie apelację sporządza obrońca konieczne jest załączenie trzech odpisów (dla prokuratora, oskarżyciela posiłkowego oraz pełnomocnika oskarżyciela posiłkowego), jeśli apelacja wnoszona jest do sądu apelacyjnego konieczne jest załączenie dodatkowego odpisu.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika