Odpowiedź na wniosek

Pytanie:

"Rozwiedzione małżeństwo posiada dwoje małoletnich dzieci, które zamieszkują z matką. Matka dzieci złożyła w sądzie wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej byłemu mężowi do prawa współdecydowania o wyborze szkoły i zawodu oraz sposobu leczenia. Ojciec nie zgadza się z ograniczeniem władzy. Jest związany emocjonalnie z dziećmi, a dzieci z nim, chociaż są pod wpływem matki, która nastawia je negatywnie do niego. Często kontaktuje się z dziećmi telefonicznie (zakupił im telefony komórkowe), rzadziej osobiście ze względu na odległość jaka ich dzieli (200 km). Ale w wakacje dzieci były u niego przez 2 tygodnie i chciały zostać dłużej, więc więź z całą pewnością istnieje. Czy ojciec powinien złożyć odpowiedź na ten wniosek, a jeśli nie powinien, to czy może? Czy w odpowiedzi może złożyć wniosek o badanie psychologiczne lub jakieś inne, które mogłoby stwierdzić, że dzieci są z nim związane emocjonalnie? Czy może złożyć osobny - niezależny od tej sprawy wniosek o ustalenie sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej poprzez ustalenie sposobu widywania się z dziećmi? Jeśli tak, to do którego sądu (chodzi o właściwość miejscową)?"

Odpowiedź prawnika: Odpowiedź na wniosek

Postępowanie w sprawie władzy rodzicielskiej jest postępowaniem nieprocesowym, w którym stosuje się odpowiednio przepisy o postępowaniu procesowym. Podobnie zatem, jak w postępowaniu procesowym istnieje możliwość złożenia odpowiedzi na pozew, tak w postępowaniu nieprocesowym można złożyć odpowiedź na wniosek. W opisanej sytuacji ojciec nie ma takiego obowiązku, ale może to uczynić. W piśmie takim można ustosunkować się do twierdzeń wnioskodawcy (czyli matki dzieci), a także przedstawić własne twierdzenia i przedstawić wnioski o przeprowadzenie dowodów na konkretne okoliczności, np. o przeprowadzenie badań psychologicznych na dowód istnienia silnej więzi emocjonalnej.

Sądem właściwym do rozstrzygania o władzy rodzicielskiej jest zawsze sąd miejsca zamieszkania dziecka. Miejscem zamieszkania dziecka jest natomiast – w przypadku rodziców rozwiedzionych – miejsce zamieszkania tego rodzica, któremu powierzono wykonywanie władzy rodzicielskiej. Niemniej jednak wniosek o uregulowanie widzeń z dziećmi może Pan zgłosić w ramach postępowania wszczętego przez Pańską żonę.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika